Kard. Franciszek Macharski
Kardynał Franciszek Macharski był wielkim przyjacielem Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Jako pierwszy Polak 6 stycznia 1979 roku w Rzymie otrzymał z jego rąk sakrę biskupią. Po przejściu na emeryturę arcybiskup senior mieszkał w sanktuarium Ecce Homo Świętego Brata Alberta w Krakowie.
Franciszek Macharski został wyświęcony na prezbitera w 1950 roku przez ówczesnego metropolitę kardynała Adama Stefana Sapiehę. Później wyjechał na studia teologiczne do Fryburga w Szwajcarii. Po powrocie do kraju był ojcem duchowym w seminarium krakowskim oraz wykładał na Papieskim Wydziale Teologicznym w rodzinnym mieście i w mieszczącym się tam wówczas seminarium częstochowskim. W latach 1970-1978 sprawował urząd rektora krakowskiego seminarium. Czynnie przeciwstawiał się komunistycznej władzy, organizując przemarsze kleryków w centrum miasta.
W 1971 roku był audytorem na Synodzie Biskupów w Rzymie. Po wyborze Karola Wojtyły na papieża ksiądz Macharski został metropolitą krakowskim. W styczniu 1979 roku otrzymał sakrę biskupią, a pół roku później godność kardynalską. Po zamachu na papieża Jana Pawła II w 1981 roku poparł organizację Białego Marszu w Krakowie, wyrażającego solidarność z walczącym o życie papieżem.
Kardynał Macharski konsekrował 9 biskupów, a także asystował w trakcie sakry 19 biskupów. W kwietniu 2005 roku brał udział w konklawe, na którym wybrano papieża Benedykta XVI. Dwa miesiące później nowy papież przyjął rezygnację kardynała Macharskiego z obowiązków metropolity krakowskiego i mianował na tę funkcję arcybiskupa Stanisława Dziwisza.
Kard. Franciszek Macharski zmarł 2 sierpnia w szpitalu, gdzie trafił po tym, jak w wyniku upadku w swoim mieszkaniu stracił przytomność i doznał urazu. Miał 89 lat. Został pochowany w wawelskiej krypcie biskupów krakowskich.