Konstanty Miodowicz
Polityk i poseł na sejm z ramienia Platformy Obywatelskiej zmarł 23 sierpnia, w wieku 63 lat, w w szpitalu MSW przy ul. Wołoskiej w Warszawie. Przeszedł tam operację mózgu i mimo jej powodzenia oraz wybudzenia ze śpiączki farmakologicznej, jego stan pozostawał poważny.
Z wykształcenia etnograf, absolwent Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przez pewien czas zatrudniony w Zakładzie Alpinizmu AWF. Zdobył między innymi Elbrus na Kaukazie. Podczas gdy jego ojciec Alfred Miodowicz był członkiem PZPR i szefem OPZZ, Konstanty Miodowicz działał w opozycji demokratycznej, wspólnie z Janem Rokitą założył pacyfistyczny Ruch Wolność i Pokój.
Po strajkach sierpniowych w 1980 roku zakładał Niezależne Zrzeszenie Studentów na UJ. Był jednym z najważniejszych przywódców studenckich strajków na krakowskich uczelniach w 1981 r. Po wprowadzeniu stanu wojennego zastał przez władze internowany. Po 1989 roku tworzył nowe służby specjalne, był szefem kontrwywiadu, członkiem sejmowej komis do spraw służb specjalnych.
Od blisko 16 lat był posłem na sejm, gdzie zasiadał w komisjach ds. służb specjalnych oraz spraw wewnętrznych i administracji.
Polityk został pochowany w grobowcu rodziny swej żony na cmentarzu parafialnym przy ul. Langiewicza w Busku-Zdroju.