Trwa ładowanie...

"Oddzielmy sprawę krzyża od upamiętnienia ofiar"

Metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz zaapelował we Włocławku podczas dziękczynnej mszy za beatyfikacją ks. Jerzego Popiełuszki, o rozłącznie tzw. sprawy krzyża od sprawy upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej. Metropolita, zwrócił także uwagę na konieczność szukania nieustannie dróg pojednania.

"Oddzielmy sprawę krzyża od upamiętnienia ofiar"Źródło: AFP
diinpvy

- Chciałbym jeszcze raz zawołać, przywołując słowa biskupów diecezjalnych z Jasnej Góry: rozłączmy tzw. sprawę krzyża od spawy upamiętnienia (ofiar katastrofy). Demokratyczne państwo ma wiele sposobów, wiele instytucji struktur społecznego i politycznego dialogu, by osiągać słuszne cele. Nie potrzebuje do tego posługiwać się krzyżem, krzyżem Chrystusa - powiedział w homilii abp Nycz.

- Dlatego rozłączmy te dwie rzeczy, żeby nie dokonywało się w publicznym miejscu Warszawy zgorszenie wokół chrystusowego krzyża i żeby nie robili interesu swojego ci wszyscy, którzy grają na tej sytuacji - dodał duchowny.

Szukać dróg pojednania

Metropolita, zwrócił także uwagę na konieczność szukania nieustannie dróg pojednania, przezwyciężania podziałów, które dały znać o sobie przy okazji ostatnich obchodów jubileuszy.

diinpvy

- Czasem nie rozpoznajemy się wszyscy po 30, 20 latach (...). Jesteśmy dziwnie poróżnieni, niepotrzebnie poróżnieni. Jesteśmy oddaleni od siebie i wydaje się także, że zaczynamy się dzielić w nazywaniu, mówimy o sobie +prawdziwi i nieprawdziwi Polacy, prawdziwa i nieprawdziwa Polska, lepsi i gorsi katolicy+. Moi drodzy, przecież wszyscy wyrośliśmy z tego samego drzewa lat 80. i 90., gdzie prowadził nas papież Jan Paweł II - powiedział abp Nycz.

Przy zaporze na Wiśle we Włocławku odprawiona została msza dziękczynna za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki, której przewodniczył prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Józef Kowalczyk.

diinpvy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
diinpvy
Więcej tematów