Od miesięcy rozmawiają o Ukrainie? Media o "track two"
Delegacje z Rosji i Stanów Zjednoczonych od miesięcy mają prowadzić potajemne rozmowy ws. zakończenia wojny w Ukrainie. Miało do nich dochodzić w Szwajcarii, a ostatnie miało mieć miejsce w zeszłym tygodniu.
Trzy źródła agencji Reuters opisały te rozmowy jako "kanał poboczny", przy czym niektóre kontakty miały miejsce w okresie przejściowym po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich 5 listopada.
O przedstawicielach Ukrainy nic nie wiadomo
Uczestnicy rozmów mają mieć doświadczenie polityczne i w zakresie bezpieczeństwa. Nie są urzędnikami państwowymi.
- Przynajmniej niewielka grupa doradców Trumpa jest świadoma tych spotkań - powiedziało jedno ze źródeł, które miało bezpośrednią wiedzę o sprawie. "Wiele innych szczegółów pozostaje niejasnych, w tym program spotkań, to, czy byli obecni przedstawiciele Ukrainy, oraz kiedy te kontakty się rozpoczęły" - zaznacza agencja.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Moment ataku Rosji na Kijów. Eksplozje w dniu wizyty człowieka Trumpa
"Jednak te wcześniej nieujawnione spotkania podkreślają zakulisowe wysiłki USA i Rosji w poszukiwaniu sposobów zakończenia wojny w Ukrainie, pomimo niemal całkowitego zamrożenia oficjalnych kontaktów za prezydentury poprzednika Trumpa, byłego prezydenta Joe Bidena" - czytamy w materiale.
Trump, sprawujący urząd od zaledwie miesiąca, radykalnie zmienił amerykańskie podejście do trwającego od trzech lat konfliktu w Ukrainie, angażując się bezpośrednio w rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i naciskając na szybkie porozumienie, które zakończy wojnę.
Rośnie napięcie na linii Waszyngton - Kijów
We wtorek czołowi amerykańscy urzędnicy spotkali się z rosyjskimi przedstawicielami w Arabii Saudyjskiej, w tym z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.
Jedno ze źródeł opisało rozmowy w Szwajcarii jako dyskusje w ramach "track two" - to termin używany w dyplomacji na nieoficjalny dialog, mający na celu poprawę komunikacji i sondowanie pomysłów, a nie opracowywanie konkretnych propozycji.
Biały Dom, Rada Bezpieczeństwa Narodowego, rząd Ukrainy i rosyjskie MSZ nie odpowiedziały na prośby o komentarz agencji Reutera.
Dwa źródła podały, że przynajmniej jedno spotkanie odbyło się w Genewie już podczas ubiegłotygodniowej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
Reuters informował w zeszłym roku o oddzielnych rozmowach w ramach "track two" w 2023 i na początku 2024 roku, kiedy to Putin wysyłał sygnały, że jest gotów rozważyć zawieszenie broni w Ukrainie. Te rozmowy nie przyniosły jednak żadnych efektów.
"Track two" - tajne rozmowy ws. Ukrainy
W przeszłości rozmowy "track two" pomagały budować dialog między stronami głęboko nieufającymi sobie, w nadziei, że lepsza komunikacja może doprowadzić do przełomów dyplomatycznych.
W 2023 roku NBC informowało, że byli amerykańscy urzędnicy ds. bezpieczeństwa narodowego prowadzili tajne rozmowy z Rosjanami uważanymi za bliskich Kremlowi, a niektórzy członkowie tych rozmów ostatecznie spotkali się z ministrem spraw zagranicznych Ławrowem.
Jedno ze źródeł zasugerowało, że rozmowy "track two" mogły stracić na znaczeniu, ponieważ w ostatnich tygodniach amerykańscy i rosyjscy urzędnicy ustanowili oficjalne kanały dialogu.