Trwa ładowanie...

Od lipca zmiany przy granicy

- Od 1 lipca przy granicy z Białorusią zaczną obowiązywać normalne przepisy i będzie dostęp do dotychczas wyłączonego trzykilometrowego pasa wzdłuż granicy - przypomniał rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Przypomniał, że granica "była świadkiem zdarzeń bez precedensu w historii Polski, kiedy to staliśmy się obiektem agresji hybrydowej przy użyciu szlaku migracyjnego".

Od lipca zmiany przy granicy Od lipca zmiany przy granicy Źródło: PAP, fot: Artur Reszko
d2teuq5
d2teuq5

Zgodnie z decyzjami szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji - nie będzie przedłużany obecny stan reżimów prawnych na pograniczu. - Będzie większa swoboda dostępu do tych terenów, które do tej pory były objęte pewnymi zakazami w ramach uprawnień szefa MSWiA - podkreślił Żaryn.

- Oczywiście bezpośredni dostęp do pasa granicy czy teren bezpośrednio przylegający do budowy będzie wyłączony z dostępu, ale w związku z postępem prac MSWiA zdecydowało się odejść od tych dotychczasowych ekstraordynaryjnych rozwiązań - powiedział rzecznik.

d2teuq5

Większy dostęp i "normalne przepisy"

Dodał, że specjalne obostrzenia będą dotyczyły jedynie wąskiego pasa bezpośrednio przylegającego do linii granicznej w województwie podlaskim. - To pas 200-metrowej szerokości, co ma związek z kolejnym etapem budowy bariery ochronnej na granicy – wskazał.

- Od 1 lipca dostęp będzie to na pewno większy dostęp i to normalne przepisy będą regulowały zasady przebywania w tych strefach, do których wstęp do tej pory był wyłączony czy ograniczony - zaznaczył.

Rzecznik pytany, czy brak specjalnej strefy oznacza ograniczenie sił wojska i policji na granicy, odpowiedział, że decyzje w tych sprawach będą musiały zapadać na podstawie analizy aktualnego stanu.

d2teuq5

- Nie wiem, czy decyzje są już przesądzone, na pewno będą ogłaszane w przyszłości przez właściwe struktury - powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Granica "świadkiem zdarzeń bez precedensu"

Zapewnił jednak, że jako państwo musimy odpowiadać na to, co się dzieje na tej granicy. - W związku zakończeniem budowy bariery część osób zostanie rozdysponowana w inny sposób, ale priorytetem pozostaje pilnowanie granicy z Białorusią - zapewnił.

186 km bariera na granicy z Białorusią w woj. podlaskim ma być gotowa do końca czerwca, potem będzie wyposażana w elementy elektroniczne. Wykonanie pięciometrowego ogrodzenia uzasadniło zniesienie nadzwyczajnych przepisów wprowadzonych wzdłuż granicy z Białorusią. Najpierw stan wyjątkowy, a później ograniczenia w pobycie na podstawie decyzji szefa MSWiA wprowadzono w związku z operacją hybrydową służb białoruskich - próby przerzucania przez Polskę sprowadzanych do Mińska uchodźców z innych krajów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2teuq5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2teuq5
Więcej tematów