Od kiedy nie może być posłem? To nowy zapis. Kamiński sam był "za"
Mariusz Kamiński nie chce stosować się do prawa, do którego powstania sam się przyczynił? Zapis w konstytucji o tym, że osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo nie może być posłem, jest stosunkowo nowy. Za jego wprowadzeniem głosował m.in. były szef CBA.
25.01.2024 | aktual.: 25.01.2024 21:23
"Zakaz bycia posłem przez przestępcę nie był od początku w konstytucji. Wprowadzono go w 2009 roku. Na wniosek PO, poparł go PiS (nawet sam Mariusz Kamiński głosował ZA). Ustawę podpisał Lech Kaczyński. W uzasadnieniu: Skazani nie będą mogli kandydować. A nawet stracą mandaty w trakcie kadencji" - przypomniał ekonomista Rafał Mundry na platformie X.
Jak czytamy w uzasadnieniu do zmiany konstytucji, "proponowana zmiana ma na celu spełnienie społecznych oczekiwań, że w Sejmie i w Senacie nie będą zasiadały osoby prawomocnie skazane za przestępstwa umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Po uchwaleniu powyższych zmian w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wnioskodawcy złożą projekt ustawy regulujący zakaz kandydowania oraz utratę mandatów przez posłów i senatorów prawomocnie skazanych" - mówi dalej uzasadnienie.
W grudniu Mariusz Kamiński oraz Maciej Wąsik zostali skazani na dwa lata więzienia w związku z przekroczeniem uprawnień przy działaniach operacyjnych przy tzw. aferze gruntowej w 2007 roku. Według wielu prawników mandaty obu posłów zostały wygaszone z chwilą ogłoszenia wyroku skazującego w 2023 r. Decyzję tę poparł marszałek Sejmu Szymon Hołownia, natomiast nie zgadzają się z nią skazani politycy i posłowie Prawa i Sprawiedliwości.
Problem pojawił się również w Sądzie Najwyższym. Izba Kontroli Nadzwyczajnej - której instytucje międzynarodowe nie uważają za niezawisły sąd - uchyliła postanowienie marszałka Sejmu o wygaszeniu mandatów Kamińskiego i Wąsika. Z kolei Izba Pracy stwierdziła wygaszenie, ale tylko w przypadku Kamińskiego.