Od kiedy można się kąpać w morzu?
Lato w pełni i wiele osób wypoczywających nad Bałtykiem chce się kąpać w morzu. Od kiedy można zażywać kąpieli w Bałtyku?
Od lat ratownicy WOPR zalecają, by do wody wchodzić tylko na strzeżonych kąpieliskach. Tam obowiązuje specjalne oznaczanie tego, czy panujące warunki zezwalają na bezpieczną kąpiel. Niestety, wiele osób łamie te oznaczenia i wchodzi do wody poza strefą objętą nadzorem ratowników.
Od kiedy można się kąpać w morzu?
Teoretycznie przez cały rok - co uskuteczniają morsy, ale zalecenia są takie, by kąpać się w morzu, gdy temperatura wody wynosi powyżej 14 stopni. Warto też kąpać się na strzeżonych i oznakowanych kąpieliskach, które swoją działalność prowadzą między czerwcem i wrześniem.
Zobacz także: Udar słoneczny. Objawy
Kiedy nie można wchodzić do wody?
Najważniejszym sygnałem, którego nie powinniśmy ignorować jest wywieszona na plaży czerwona flaga. Co oznacza ten symbol? To znak, że obowiązuje zakaz kąpieli.
Flagę czerwoną wywiesza się w przypadku, gdy co najmniej:
- temperatura wody wynosi poniżej 14 °C;
- widoczność jest ograniczona do 50 m;
- szybkość wiatru przekracza 5 stopni w skali Beauforta;
- występują fale powyżej 70 cm, z pojawiającymi się pienistymi, białymi grzywami;
- występują silne prądy wsteczne;
- trwa akcja ratownicza;
- prędkość nurtu wody przekracza 1 m/s;
- występuje chemiczne lub biologiczne skażenie wody;
- występują wyładowania atmosferyczne.
Woda jest badana na bieżąco
Woda w kąpieliskach - w tym także nadmorskich - jest monitorowana pod kątem występowania przekroczeń zanieczyszczeń mikrobiologicznych (Escherichia coli, enterokoki) oraz obecności w wodzie zakwitu sinic (smugi, kożuch, piana), rozmnożenia się makroalg lub fitoplanktonu morskiego lub obecność innych zanieczyszczeń, takich jak materiały smoliste, szkło, tworzywa sztuczne, guma oraz inne odpady