Od aktora, po prezydenta stolicy. Kim jest Rafał Trzaskowski? [ŻYCIORYS]
W młodości grał w serialu młodzieżowym, pomagał Solidarności roznosić ulotki, uczył angielskiego i doradzał europosłom PO. Jego ojcem był legendarny muzyk jazzowy. Choć urodził się w stolicy, ma również silne związki z Krakowem. Co lubi, jak spędza wolny czas, kim jest Rafał Trzaskowski - kandydat na prezydenta Polski?
04.07.2020 | aktual.: 04.07.2020 09:15
Rafał Trzaskowski to urodzony warszawiak. Na świat przyszedł na Powiślu, 17 stycznia 1972 roku, czyli pięć miesięcy przed jego obecnym konkurentem w wyścigu o fotel prezydenta - Andrzejem Dudą. Od dzieciństwa wychowywał się w atmosferze artystycznego domu, którego głową był zmarły w 1998 r. pionier muzyki jazzowej w Polsce, pianista i kompozytor Andrzej Trzaskowski. Jego rodzice poznali się pod koniec lat 50. w Krakowie. Matka późniejszego prezydenta stolicy prowadziła wtedy bar w słynnej "Piwnicy pod Baranami". Jej pierwszym mężem był inżynier Marian Ferster i to właśnie z tego związku przyszedł na świat przyrodni brat Rafała Trzaskowskiego - Piotr, późniejszy dyrektor "Piwnicy".
Jazz i plan filmowy
Andrzej i Teresa pobrali się w 1958 r., we wspólnej uroczystości cywilnej zorganizowanej z inną legendą jazzu i twórcą muzyki m.in. do "Dziecka Rosemary" - Krzysztofem Komedą, który poślubił swoją późniejszą menadżerkę, Zofię Trzcińską. Rodzice Teresy Trzaskowskiej mieszkali w Warszawie, gdzie prowadzili sklep z antykami, dlatego przeprowadzka z Krakowa nie była dla niej kłopotliwa. W 2018 r. w toku kampanii samorządowej pojawiły się jednak zarzuty dotyczące współpracy matki Rafała Trzaskowskiego z Służbą Bezpieczeństwa. - Teresa Trzaskowska, matka kandydata na fotel prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, była tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie Justyna, wynika z akt IPN - napisała "Gazeta Polska". Matka prezydenta zmarła w 2019 roku. On sam swój dom rodzinny wspomina jako kreatywny i otwarty. Jego pradziadek, Bronisław, był znanym językoznawcą, pedagogiem i twórcą pierwszych szkół żeńskich na terenach porozbiorowej Rzeczpospolitej.
Mało kto dzisiaj pamięta, że prezydent Warszawy, podobnie jak bracia Kaczyńscy, miał w dzieciństwie epizod aktorski. W wieku ośmiu lat w 1980 r. zagrał w serialu młodzieżowym "Nasze podwórko". W pięcioodcinkowej produkcji wystąpił u boku m.in. Andrzeja Zaorskiego, Bożeny Dykiel, Witolda Pyrkosza i Laury Łącz. Rola pomysłowego urwisa była jednak pierwszą i ostatnią w krótkiej karierze. Jak przyznał w wywiadzie dla "Dziennika Polskiego", praca na planie filmowym była zbyt wyczerpująca. - Wstawanie o szóstej rano, żmudne, długie zdjęcia, powtórki ujęć. Koszmar - wyznał. Właśnie z tego powodu odrzucił po konsultacji z rodzicami późniejszą propozycję zagrania w hitowej "Akademii Pana Kleksa" z Piotrem Fronczewskim.
Liceum, Niespodzianka i kolegium w Natolinie
Swoją edukację licealną Trzaskowski ukończył w 1990 r. w XI Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Reja, jednej z najstarszych szkół średnich stolicy, zlokalizowaną vis a vis Ogrodu Saskiego. To również w liceum - jak później wielokrotnie wspominał - pierwszy raz zetknął się z polityką, w tym z relacjami międzynarodowymi. W 1989 r. rozpoczął swój wolontariat w słynnym biurze Solidarności - Niespodziance, kierowanej przez Jana Lityńskiego. - Sprzątaliśmy, rozwieszaliśmy plakaty, rozdawaliśmy pierwsze wydanie "Gazety Wyborczej". Okazało się, że przydał się angielski. Kiedy przychodzili zachodni politycy, dziennikarze, czy jak przyjechał Stevie Wonder, robiłem za tłumacza - wspominał po latach Rafał Trzaskowski, również na łamach "Gazety". Właśnie wtedy miał okazję rozmawiać z wieloma zagranicznymi politykami i dziennikarzami, co pomogło mu szlifować angielski.
Jedno z takich spotkań zaowocowało drugim stypendium zagranicznym (pierwsze odbył w Australii w 1987 r.), które umożliwiło młodemu wtedy chłopakowi podróż do Stanów Zjednoczonych i zdanie matury w Cranbrook-Kingswood High School w stanie Michigan. Właśnie wtedy Trzaskowski zdecydował, że naukowo chce iść w kierunku polityki i języków obcych, w latach 1991-1996 kończąc anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a po niej kontynuował studia na fakultecie stosunków międzynarodowych. Trzaskowski ukończył również Kolegium Europejskie w Natolinie (tutaj kłania się jego słynny i wielokrotnie parodiowany wpis Facebookowy o zajęciach z prof. Bronisławem Geremkiem).
W roku 1996 uzyskał stypendium Uniwersytetu w Oksfordzie, a sześć lat później Instytutu Unii Europejskiej do spraw Badań nad Bezpieczeństwem w Paryżu. W 2004 r. obronił doktorat na swojej alma mater. Tematyka pracy dotyczyła "Dynamiki reform systemu podejmowania decyzji w Unii Europejskiej", w tym samym czasie równocześnie wykładał w Krajowej Szkole Administracji Publicznej i Collegium Civitas.
Rodzina i Unia Europejska
To właśnie podczas studiów europejskich w Natolinie, Rafał Trzaskowski poznał swoją obecną - odgrywającą coraz ważniejszą rolę w kampanii żonę Małgorzatę - absolwentkę Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Pobrali się po pięciu latach bycia parą w 2002 roku, a w 2004 i 2009 doczekali się dwójki dzieci - Stanisława i Aleksandry. Małgorzata Trzaskowska pracowała od 2007 r. w biurze promocji miasta i biurze rozwoju gospodarczego w Warszawskim Ratuszu. Od chwili, w której Rafał Trzaskowski przejął rolę prezydenta, przebywa na bezpłatnym urlopie.
Zanim na trwałe wszedł w politykę partyjną, Trzaskowski pracował jako nauczyciel języka angielskiego, tłumacz oraz doradca sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej, Jacka Saryusz-Wolskiego, byłego wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej, obecnie posła współpracującego z PiS. W latach 2004-2009, idąc w kierunku unijnym, obecny prezydent stolicy doradzał delegacji PO w Europarlamencie, w latach 2009-2013 samemu pełniąc funkcję eurodeputowanego, zaangażowanego w komisje Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów oraz konstytucyjną.
Dwukrotny minister, prezydent Warszawy
Już po wygaśnięciu mandatu europoselskiego Rafał Trzaskowski dwukrotnie pełnił funkcje ministerialne - najpierw w 2013 w rządzie Donalda Tuska odpowiadał za urząd administracji i cyfryzacji, a w 2014 w gabinecie Ewy Kopacz został wiceministrem spraw zagranicznych ds. relacji z Unią Europejską.
Do Krakowa śladami rodziców wrócił symbolicznie w 2015 r., gdzie startował w wyborach parlamentarnych z pierwszego miejsca z list Platformy Obywatelskiej. Przez dwa następne lata Trzaskowski piął się w strukturach partii (Zarząd Krajowy) oraz Europejskiej Partii Ludowej, której został przewodniczącym. W październiku 2018 wygrał z Patrykiem Jakim i został prezydentem Warszawy.
W wolnym czasie Rafał Trzaskowski kolekcjonuje książki - jak twierdzi, jego księgozbiór liczy 12 tys. tomów. Z ciekawostek - przeczytał tylko pierwszy tom Harry'ego Pottera i nie sięgnął po dalsze, ponieważ "książka go znudziła". Podobnie jak prezydent Andrzej Duda, uwielbia jeździć na nartach, regularnie lata z rodziną w Alpy. W domu na Kabatach rodzina Trzaskowskich opiekuje się buldogiem francuskim Bąblem. Rafał Trzaskowski włada francuskim, angielskim, hiszpańskim, włoskim i rosyjskim. W 2020 roku kandyduje na stanowisko prezydenta Polski.
Marcin Makowski dla WP Opinie