Trwa ładowanie...

Od 1 grudnia możliwe nowe obostrzenia. Adam Niedzielski zabrał głos

- Jeżeli kontynuacja wzrostów zakażeń będzie postępowała, to na pewno na początku grudnia będziemy podejmowali decyzję o wprowadzeniu restrykcji - zapowiedział w środę podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski. Minister zdrowia odniósł się też do kwestii szczepień dzieci w wieku 5-11 lat.

Od 1 grudnia możliwe nowe obostrzenia. Adam Niedzielski zabrał głos Od 1 grudnia możliwe nowe obostrzenia. Adam Niedzielski zabrał głos Źródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d1f99r9
d1f99r9

Swoje wystąpienie Adam Niedzielski rozpoczął od skomentowania aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce. - Sytuację w tej chwili oceniamy jako niebezpieczną. W ciągu tego tygodnia lub przyszłego nastąpi apogeum IV fali. W kolejnych powinien następować spadek zakażeń - powiedział minister zdrowia.

Podkreślił, że rząd zakłada dwa scenariusze rozwoju epidemii ze średnią dzienną liczbą zakażeń na poziomie między 25 tys. a 30 tys. - Jesteśmy przygotowani do rozbudowy bazy łóżkowej dla pacjentów - zapewnił Niedzielski.

Dodał, że granica wydolności systemu ochrony zdrowia to "około 40 tys. zakażeń dziennie". - Teraz jest ten moment, że jeżeli tendencja się nie odwróci, będziemy musieli myśleć o stosowaniu innych środków - wyjaśnił szef resortu zdrowia.

- Jesteśmy w momencie przesilenia trendu, dochodzimy do apogeum. Jeżeli kontynuacja wzrostów zakażeń będzie postępowała, to na pewno na początku grudnia będziemy podejmowali decyzję o wprowadzeniu restrykcji - stwierdził Adam Niedzielski.

d1f99r9

Szczepienia dzieci przeciw COVID-19. W czwartek decyzja EMA

Minister zdrowia potwierdził też, że w czwartek Europejska Agencja Leków wyda rekomendację dot. szczepień u dzieci powyżej 5. roku życia. - Jesteśmy w przeddzień bardzo ważnej decyzji dotyczącej możliwości szczepienia dzieci - mówił Niedzielski.

Głos podczas konferencji prasowej zabrał też prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorz Cessak. - Liczymy, że do połowy grudnia dotrze do nas 1 mln 100 tys. dawek szczepionki dla tej najmłodszej grupy dzieci w wieku 5-11 lat - stwierdził Cessak.

Jak zaznaczył, "poprzednie fale były łaskawe dla najmłodszych". - Nie jest zaskoczeniem, że wirus uderza w osoby najmłodsze - tłumaczył prezes URPL. Dodał, że przeciw COVID-19 zaszczepiono w Polsce 1,6 mln dzieci w wieku 12-17 lat. Działania niepożądane stanowiły zaledwie 0,004 proc. tej liczby i miały na ogół łagodny i przejściowy charakter.

Rejestr ciąż. Niedzielski komentuje: Jestem zaskoczony

We wtorek senator KO Krzysztof Brejza przekazał, że rząd planuje wprowadzić rejestr ciąż. "Rząd od 1.I wprowadza rejestrację ciąż. Wszelkie podmioty lecznicze będą wprowadzać do Systemu Informacji Medycznej info o pacjentkach z ciążami. Skierowałem w tej sprawie interw. do Min. Zdrowia. Domagam się wyjaśnień: kto zainicjował tę zmianę, jaki jest jej faktyczny cel" - napisał polityk na Twitterze.

d1f99r9

Do planów rządzących odniósł się w środę Adam Niedzielski. - Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, że przechodzimy z informacji zapisywanej na papierze do rozwiązań cyfrowych. Pod tym względem to rozporządzenie mówi po prostu o tym, że jednym z rekordów medycznych, tak się to nazywa, jest kwestia tego, czy kobieta jest w ciąży. To jest bardzo ważna informacja, chociażby kiedy kobieta w ciąży przychodzi do lekarza - tłumaczył minister na konferencji.

W jego ocenie ma miejsce "nagonka na ten temat". - Jestem zaskoczony, że marszałek Grodzki, który przecież jest lekarzem z bardzo długim doświadczeniem, nie dostrzega, że to jest po prostu proces z przejścia z zapisu papierowego na cyfrowy - mówił szef resortu zdrowia.

Kwarantanna dla osób zaszczepionych? Minister Zdrowia odpowiada

Niedzielskiego zapytano również, czy rząd zamierza wprowadzić kwarantannę dla tych, którzy przyjęli szczepionkę przeciw koronawirusowi, a np. mieszkają z osobami, u których potwierdzono zakażenie.

d1f99r9

- Z jednej strony widzimy, że te osoby [zaszczepieni - przyp. red.] nawet jeśli nie chorują, to mogą być nosicielami. W przypadku mutacji zwiększa to ryzyko transmisji. Na tę chwilę nie zdecydowaliśmy się jednak na taką decyzję - powiedział Adam Niedzielski.

Podkreślił, że obecnie skuteczność szczepienia jest na tyle wysoka, że rząd uważa, iż "takie rozwiązanie jest jeszcze niepotrzebne".

Rekord zakażeń IV fali koronawirusa. Najnowsze dane

W środę Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport o pandemii koronawirusa w Polsce. W ciągu ostatniej doby potwierdzono 28 380 nowych przypadków zakażenia. - To nie jest dobra wiadomość, ale mamy dzisiaj rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 - powiedział Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

d1f99r9

Nowe infekcje dotyczą następujących województw: mazowieckiego (5277), śląskiego (3588), wielkopolskiego (2607), dolnośląskiego (2178), małopolskiego (2176), łódzkiego (1886), pomorskiego (1505), lubelskiego (1503), kujawsko-pomorskiego (1380), zachodniopomorskiego (1355), podkarpackiego (1058), warmińsko-mazurskiego (980), podlaskiego (866), opolskiego (799), lubuskiego (506), świętokrzyskiego (503).

Resort podkreślił, że 213 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarło 118 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 342 osoby. Od początku epidemii koronawirusem zakaziło się w Polsce 3 406 129 osób. Zmarło 81 688 chorych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1f99r9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1f99r9
Więcej tematów