Padło pytanie o Agatę Dudę. Więcej odpowiedzi na "nie"
40 proc. ankietowanych Polaków źle ocenia działalność Agaty Kornhauser-Dudy w roli pierwszej damy, którą pełni już niemal dziewięć lat - wynika z badania na zlecenie Wirtualnej Polski. W 2015 roku żona Andrzeja Dudy deklarowała, że "postara się być dobrą pierwszą damą".
Agata Kornhauser-Duda została pierwszą damą w 2015 roku po zwycięstwie Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Postanowiliśmy zapytać Polaków, jak oceniają jej działalność w ostatnich dziewięciu latach.
Małżonkę prezydenta Andrzeja Dudy pozytywnie ocenia 36 proc. ankietowanych - wynika z badania Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna wykonanego na zlecenie Wirtualnej Polski.
Nieco więcej, bo 40 proc. respondentów, ma złe zdanie o działalności obecnej pierwszej damy (z czego 26 proc. ocenia Agatę Kornhauser-Dudę "zdecydowanie negatywnie"). Prawie co czwarty badany (24 proc.) nie ma zdania o ostatnich dziewięciu latach działalności pierwszej damy.
Deklarowała: "Postaram się być dobrą pierwszą damą"
Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda jest z wykształcenia germanistką, uczyła języka niemieckiego w renomowanym II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Od 1994 roku jest żoną Andrzeja Dudy, z którym ma córkę Kingę.
- Oni są przykładem, że różnice charakterów dobrze wpływają na związek. Agata jest bardziej introwertyczna, prezydent elekt jest ekstrawertykiem, ale u nich dobrze to współgra. Agata ceni prywatność. Wrażenie pewnego dystansu w sytuacjach publicznych nie ma odzwierciedlenia w serdeczności i radości podczas spotkań prywatnych - mówił w rozmowie z Polską Agencją Prasową Wojciech Kolarski, współpracownik i wieloletni przyjaciel Andrzeja Dudy i jego żony.
Agata Kornhauser-Duda nigdy nie należała do partii politycznej, nie zaangażowała się także w harcerstwo, które dla Andrzeja Dudy było ważną częścią życiowej aktywności. Po II turze wyborów w 2015 roku Agata Kornhauser-Duda, dziękując wszystkim, którzy wsparli jej męża, deklarowała: "Postaram się być dobrą pierwszą damą".
Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 16-19 lutego 2024 roku. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1048 osób od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Przeczytaj również:
Źródło: Wirtualna Polska