Trwa ładowanie...
Edward Mosberg

Ocalały z Holokaustu Edward Mosberg: Niemcy powinni ponosić koszty utrzymania byłych obozów

Edward Mosberg ocenił, że Niemcy powinni utrzymywać byłe obozy zagłady, ale również zapłacić odszkodowania Polakom, którzy stracili rodziny i sami byli w obozach. Zaznaczył, że wciąż wielu ludzi nawet nie słyszało o Holokauście.

Share
Ocalały z Holokaustu Edward Mosberg: Niemcy powinni ponosić koszty utrzymania byłych obozów
Źródło: East News
d4mrlak

27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście. W tym dniu ponad dwustu ocalonych i byłych więźniów Auschwitz-Birkenau oraz 60 delegacji z całego świata wezmą udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu. W wydarzeniu uczestniczyć będą m.in. prezydent Andrzej Duda oraz ocalały z Holokaustu Edward Mosberg.

Ten ostatni pytany w radiowej Jedynce o tragiczne wydarzenia sprzed lat ocenił, że gdyby Niemcy nie zagłosowali w wyborach na Hitlera, do takiego horroru nigdy by nie doszło.

d4mrlak

- Nie byłoby NSDAP, obozów koncentracyjnych i obozów zagłady oraz nie byłoby tych morderstw - dodał.

Mosberg podkreślił, że Niemcy powinni wziąć odpowiedzialność za Holokaust i m.in. płacić za utrzymanie byłych obozów na terenie Polski, ponieważ jest to bardzo kosztowne. - I również powinni w moim pojęciu zapłacić odszkodowanie Polakom, którzy potracili rodziny i byli w obozach - dodał.

Ocalały z Holokaustu zaznacza, że np. w Stanach Zjednoczonych, wciąż wielu ludzi nie słyszało jeszcze o tragicznej historii II wojny światowej w Europie i Holokauście.

d4mrlak

- To jest mój obowiązek dla pamięci mojej rodziny i reszty ludzi, którzy zostali zamordowani przez Niemców, żeby o tym mówić, żeby nie zapomnieć - podkreślił. Przypomnijmy, że Mosberg łącznie w trakcie wojny stracił 16 członków rodziny, w tym dziadków zamordowanych w obozie zagłady w Bełżcu oraz matkę i siostrę w Auschwitz-Birkenau.

Zobacz też: Zamieszanie z zawieszeniem Julii Pitery. "Uspokoiła się"

Główna część poniedziałkowych uroczystości, których gospodarzem będzie prezydent Andrzej Duda, odbędzie się w wielkim, ogrzewanym namiocie, który stanął nad Bramą Śmierci w Brzezince. "Cały teren wokół namiotu jest ogrodzony i pilnowany przez ochroną oraz policję" - informuje "Gazeta Krakowska".

Źródło: Polskie Radio - Jedynka, Gazeta Krakowska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4mrlak

Podziel się opinią

Share
d4mrlak
d4mrlak
Więcej tematów