Trwa ładowanie...

Obywatelom UE trudno przebić się do Brukseli

Dotychczas tylko dwa projekty przeszły całą procedurę związaną z europejską inicjatywą obywatelską - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Share
Obywatelom UE trudno przebić się do Brukseli
Źródło: WP, Fot: Łukasz Szełemej
d3v41ob

Od 1 kwietnia 2012 r. obywatele UE mogą zgłaszać inicjatywy legislacyjne, którymi - według nich - powinna zająć się Komisja Europejska. Mają rok na zebranie co najmniej 1 mln podpisów obywateli z przynajmniej 7 państw Unii - są też dodatkowe minima dla każdego z nich, np. dla Polski ponad 38 tys. podpisów.

W sprawozdaniu na 3. rocznicę wejścia w życie tych regulacji KE ocenia, że przepisy funkcjonują skoro dwie inicjatywy przeszły całą procedurę. Ale przyznaje, że można je poprawić.

Jak wynika z dokumentu, dotąd napłynęło do KE 51 takich wniosków, z czego 31 dotyczyło kwestii należących do kompetencji Komisji i te zostały zarejestrowane. Próg miliona podpisów osiągnęły zaś tylko trzy inicjatywy, z czego dwie zostały rozpatrzone przez KE. Pod trzema kolejnymi zakończono zbieranie podpisów, ale nie przekazano jeszcze informacji potwierdzających uzbieranie wymaganej ich liczby.

d3v41ob

Podziel się opinią

Share
d3v41ob
d3v41ob
Więcej tematów