ycipk-qmj9i5

Obraz Malczewskiego sprzedany. Cena zwala z nóg

Obraz Jacka Malczewskiego "Geniusz w pracowni malarskiej" został zakupiony w czwartek przez kolekcjonera na jesiennej aukcji Sztuki Dawnej DESA Unicum za 840 tys. zł. Ostatni raz obraz "Geniusz w pracowni malarskiej" widziano w 1939 roku na monograficznej pośmiertnej wystawie artysty.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hamlet Polski – Portret Aleksandra Wielopolskiego - zdjęcie ilustracyjne
Hamlet Polski – Portret Aleksandra Wielopolskiego - zdjęcie ilustracyjne (Wikimedia Commons CC BY)
ycipk-qmj9i5

Właścicielem obrazu był wtedy "M.G.", zidentyfikowany jako Mieczysław Gąsecki, przyjaciel Malczewskiego. Jako malarz i konserwator pomagał on artyście w drobnych pracach technicznych. Ten w zamian sportretował go kilka razy i na przestrzeni dwóch dekad podarował mu około dziesięciu obrazów, wśród nich był uznany za najciekawszy "Geniusz w pracowni".

12 października obraz uzyskał cenę 720 tys. zł; razem z opłatą aukcyjną kolekcjoner zapłacił za dzieło Malczewskiego ok. 840 tys. zł.

Wielokrotne przebicie ceny wywoławczej - 40 tys. zł - osiągnął obraz "Polowanie" Stefana Płużańskiego z 1936 roku. Został on sprzedany za 160 tys. zł.

ycipk-qmj9i5

Historycy sztuki zwracają uwagę na pokrewieństwo między obrazem Płużańskiego a "Powrotem z polowania" Pietera Bruegla.

Dwie monumentalne prace Wilhelma Kotarbińskiego pochodzące z XIX wieku również uzyskały wysokie ceny; liryczna "Serenada księżycowa", której cena wywoławcza wynosiła 400 tys. zł, została sprzedana za 540 tys. zł. Drugi obraz - "Kazanie w Karnafum" za 460 tys. zł.

Ciekawostką na aukcji była praca Biagio Barzottiego z XIX wieku wykonana w technice mikromozaiki - "Papież Leon XIII z kardynałami: Rampolla, Parochi, Bonaparte i Sacconi". Obraz miał cenę wywoławczą - 16 tys. zł, a został zakupiony za 100 tys. zł.

"Aukcja była udana - powiedział PAP Jan Koszutski, dyrektor Domu Aukcyjnego DESA Unicum. - Cieszy nas to, że kolekcjonerzy doceniają dzieła wybitne, rzadko pojawiające się na rynku, takie jak np. obrazy Płużańskiego, Kotarbińskiego, Barzottiego. Mieliśmy też bardzo ciekawą licytację obrazu Józefa Czapskiego - zaznaczył Jan Koszutski. - artysta ostatnimi czasy ma renesans. Uzyskane 80 tys. zł za niewielki obraz Czapskiego to dobra cena.

ycipk-qmj9i5

Interesująco przebiegały licytacje dwóch obrazów Meli Muter, przedstawicielki Ecole de Paris. Prace, niewielkich rozmiarów, sprzedały się za 240 tys. i 90 tys. zł.

Według Koszutskiego wyniki jesiennej aukcja Sztuki Dawnej, na której prezentowano prace wybitnych artystów XIX wieku, początków wieku XX oraz międzywojnia, świadczą o tym, że coraz więcej zamożnych osób kolekcjonuje obrazy, dzięki czemu rynek sztuki w Polsce jest stabilny, a nawet się efektownie rozwija.

Czwartkowa aukcja odbyła się w Domu Aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-qmj9i5

ycipk-qmj9i5