Trwa ładowanie...

Serbia się szykuje? Obywatele wzywani na ćwiczenia wojskowe

Serbscy obywatele zaczęli otrzymywać wezwania na ćwiczenia wojskowe. Analityk wojskowy Aleksandar Radić w rozmowie z tygodnikiem "Vreme" stwierdził, że "to rozsądna decyzja, ponieważ w przypadku pojawienia się sytuacji kryzysowej, reakcja może okazać się spóźniona".

Obowiązkowe szkolenia wojskowe w Serbii. "Kraj musi być przygotowany" Obowiązkowe szkolenia wojskowe w Serbii. "Kraj musi być przygotowany" Źródło: Getty Images,, fot: 2023 Anadolu Agency
dg1ipy3
dg1ipy3

Radić podkreślił, że dla sił zbrojnych Serbii niezwykle istotne są regularne szkolenia rezerwistów oraz ciągłe odświeżanie wiedzy i wojskowej rutyny. - Chociaż ćwiczenia odbywają się co roku i w każdej jednostce, wcześniej był to inny czas i inaczej to przeżywano - zauważył, odnosząc się do międzynarodowego i regionalnego kontekstu obecnych szkoleń serbskich rezerwistów.

Na pytanie, z kim Serbia mogłaby potencjalnie wejść w konflikt, biorąc pod uwagę fakt, że jest otoczona przez państwa członkowskie NATO, Radić odpowiedział, że "kraj musi być przygotowany na każdy scenariusz". - Gdzie byłaby teraz Ukraina, gdyby nie miała obowiązkowej służby wojskowej i nie prowadziła szkolenia rezerwistów? - zadał retoryczne pytanie ekspert.

Pułkownik Sasza Petrović, reprezentujący serbską armię, w rozmowie z telewizją Prva wyjaśnił, że wezwania rezerwistów do służby wojskowej są inicjowane przez władze terytorialne na wniosek dowództw jednostek i instytucji Serbskich Sił Zbrojnych, a także na podstawie rocznych planów powołania i szkolenia personelu rezerwowego.

dg1ipy3

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"To nie będzie linia Maginota". Gen. Bieniek o Tarczy Wschód

Wezwania rezerwistów w Serbii

Zgodnie z prawem serbskim, osoby będące w rezerwie mogą być wezwane do udziału w ćwiczeniach wojskowych maksymalnie przez łącznie 90 dni w ciągu roku.

Rezerwiści są zobowiązani do odpowiedzi na wezwanie i stawienia się w wyznaczonym terminie i miejscu. Udział w ćwiczeniach jest prawnym obowiązkiem, a nieusprawiedliwiona nieobecność może skutkować karą finansową w wysokości od 10 tys. do 50 tys. dinarów (360 do 1800 PLN) lub karą pozbawienia wolności do 60 dni.

Wezwanie na ćwiczenia wojskowe nie może prowadzić do przerwania umowy o pracę rezerwisty. Podczas obecności na poligonie pracownik nieprzerwanie otrzymuje wynagrodzenie. Osoby bezrobotne, będące w rezerwie, otrzymują wynagrodzenie za obecność na ćwiczeniach wojskowych, które jest równoważne z wynagrodzeniem netto wojskowego zawodowego o tej samej randze i stanowisku.

dg1ipy3

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dg1ipy3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dg1ipy3
Więcej tematów