Trwa ładowanie...

Obostrzenia. "Bunt w Polsce". Niemcy o protestach przeciw lockdownowi

W Austrii, Polsce czy Francji narasta opór przeciwko obostrzeniom wynikającym z walki przeciwko pandemii. Formy i powody protestu są różne, ale ich wspólnym mianownikiem jest to, że władze nie radzą sobie z sytuacją - ocenia "Sueddeutsche Zeitung".

Obostrzenia. "Bunt w Polsce". Niemcy o protestach przeciw lockdownowiObostrzenia. "Bunt w Polsce". Niemcy o protestach przeciw lockdownowiŹródło: PAP, fot: Tytus Żmijewski
d2ol3b3
d2ol3b3

Relacja z sytuacji w Austrii, Polsce i Francji ukazała się w "Sueddeutsche Zeitung" pod tytułem "Demagodzy, zrozpaczeni, zbłąkani". Niemiecki dziennik opisuje, jak w stolicy Austrii, Wiedniu, w minioną niedzielę uczestnicy protestu przez wiele godzin bawili się z policją w kotka i myszkę, aby w końcu wtargnąć na rampę przebudowywanego obecnie budynku parlamentu.

Minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer porównał zajścia w Wiedniu do szturmu na Kapitol w Waszyngtonie i określił sytuację mianem "katastrofalnej".

Obostrzenia. "Wiedeń - szturm jak na Kapitol"

W wiedeńskim proteście uczestniczyło 10 tys. osób, które pod hasłem "Jesteśmy narodem" domagały się zmiany polityki rządu Sebastiana Kurza i zakończenia "dyktatury koronawirusa".

Bilans protestu to 2 tys. zawiadomień o naruszeniu prawa, 13 zatrzymań, pięciu rannych policjantów, opluci dziennikarze - wylicza "SZ".

d2ol3b3

Zobacz też: Szczepionka jedynym sposobem na COVID-19? "Zawsze był problem z lekami przeciwwirusowymi"

Uczestnicy tworzyli "egzotyczną mieszaninę" - ludzie kwestionujący COVID-19, przedstawiciele skrajnej prawicy, wyznawcy teorii spiskowych, osoby wierzące, walczące z pandemią za pomocą modlitwy, ale także rodziny z małymi dziećmi, które mają dość zdalnego nauczania.

Obostrzenia. "Bunt w Polsce"

Protesty mają miejsce także w Polsce - odnotowuje "SZ", wymieniając restauracje, wyciągi narciarskie i siłownie, które nie podporządkowały się restrykcjom.

d2ol3b3

Jednym z powodów "buntu" jest zdaniem warszawskiego korespondenta dziennika Floriana Hassela brak zaufania Polaków do własnego rządu. Finansowa pomoc dla przedsiębiorców jest "wyraźnie mniejsza niż w innych krajach, a w wielu miejscach nie ma jej wcale".

Zdaniem autora nie można wykluczyć, że nie tylko mandaty, ale też cały lockdown w Polsce jest niezgodny z prawem. Prawnicy twierdzą, że zgodnie z konstytucją, ograniczenia wolności na taką skalę wymagają wprowadzenia stanu nadzwyczajnego. Wydawane przez rząd zarządzenia nie mają - zdaniem cytowanego eksperta Radosława Płonki - umocowania w prawie.

"SZ" zwraca uwagę, że polski sąd administracyjny uznał mandaty za niezgodne z prawem, a lockdown generalnie za wątpliwy. Redakcja zastrzega, że wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

d2ol3b3

Obostrzenia. Cierpliwość Francuzów kończy się

Przechodząc do sytuacji we Francji, "SZ" zaznacza, że mieszkańcy tego kraju dotychczas bez większych protestów akceptowali ograniczenia związane z koronawirusem. Jednak fakt, że prezydent Emmanuel Macron w miniony piątek nie zdecydował się na wprowadzenie trzeciego lockdownu, świadczy o pogarszających się nastrojach społecznych.

We francuskiej telewizji psychiatrzy mówią o rosnącym zapotrzebowaniu na lekarstwa antydepresyjne. W poniedziałek odbyła się demonstracja restauratorów pod hasłem "Pozwólcie nam pracować".

Część właścicieli restauracji łamie zakaz, serwując na zapleczu potrawy dla zaufanych gości. W opisanym przez "SZ" przypadku z takich usług kulinarnych korzystali sędziowie pobliskiego sądu. Pomimo protestów musieli zapłacić po 135 euro kary, a restaurację zamknięto na dwa tygodnie.

d2ol3b3

Autor: Jacek Lepiarz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ol3b3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ol3b3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj