OBOP: coraz mniej Polaków chce głosować
Zaledwie jedna trzecia ankietowanych zadeklarowała
pełną gotowość do uczestniczenia w wyborach. Preferencje wyborcze
prawie bez zmian: SLD-UP, PO, Samoobrona, PiS, LPR, PSL - wynika z
ostatniego sondażu OBOP.
Gdyby wybory miały się odbyć w połowie grudnia, zdecydowaną gotowość do uczestniczenia w nich zadeklarowało 34% pytanych. Jak zauważa OBOP, jest to wynik najniższy od wielu miesięcy (w październiku ubiegłego roku absolutnie zdecydowanych na udział w wyborach było 45%, w listopadzie 43%, a na początku grudnia 38%). Zdaniem OBOP oznacza to, że poziom społecznej mobilizacji znajduje się na bardzo niskim poziomie.
Na pytanie o udział w wyborach "raczej tak" odpowiedziało 22%, "raczej nie" - 12%, a "zdecydowanie nie" - 25% ankietowanych. Zdania w tej sprawie nie miało 7%.
Kolejność partii politycznych w stosunku do wyników wrześniowych wyborów pozostała właściwie bez zmian. W wyborach parlamentarnych we wrześniu koalicja SLD-UP otrzymała 41% głosów, Platforma Obywatelska 12,6%, Samoobrona 10,2%, PiS 9,5%, PSL 8,9% i LPR 7,8%. AWSP i UW, które nie weszły do parlamentu otrzymały odpowiednio 5,6% oraz 3% głosów.
Obecnie według sondażu OBOP na koalicję SLD-UP głosowałoby 40% pytanych, na Platformę Obywatelską 13, na Samoobronę głosowałoby 11%, na PiS - 10%; LPR otrzymałby 7% poparcia. Również 7% otrzymałby PSL, ale dla ludowców jest to spadek o 2 punkty procentowe.
Spośród partii pozaparlamentarnych po 4% uzyskały RS AWS i UW. Dla RS AWS jest to wzrost o 2 punkty procentowe, a dla UW o 3 - w stosunku do listopada. (and)