Trwa ładowanie...

Obniżka cen biletów? PKP Intercity nie wyklucza

Jeśli udałoby się obniżyć koszty działalności, PKP Intercity nie wyklucza, że może obniżyć ceny biletów za przejazd swoimi pociągami - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury na poselską interpelację. Wyższe ceny biletów obowiązują od 13 stycznia tego roku.

Share
PKP Intercity nie wyklucza obniżki cen PKP Intercity nie wyklucza obniżki cen Źródło: PKP Intercity, fot: PKP Intercity
d40rr9a

"W przypadku obniżenia kosztów działalności PKP Intercity nie wyklucza obniżenia cen biletów" - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Obniżenie kosztów działalności kluczem do niższych cen biletów

Obowiązująca od 13 stycznia 2022 roku wyższa cena za przejazd pociągami PKP Intercity wynika przede wszystkim z rosnących kosztów działalności: wyższych cen energii trakcyjnej czy modernizacji taboru i zapleczy technicznych. Ceny poszły w górę od 7 do 15 proc. Była to pierwsza podwyżka w Intercity od 2013-2014 roku.

W tej samej odpowiedzi na interpelację napisano, że Ministerstwo Infrastruktury w 2020 roku podjęło starania w sprawie obniżenia stawki VAT na usługi kolejowego transportu pasażerskiego.

d40rr9a

"Z przekazanej przez Ministerstwo Finansów informacji wynika, że na posiedzeniu w dniu 7 grudnia ub. r. Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) jednomyślnie przyjęła podejście ogólne wobec wniosku Komisji Europejskiej dotyczącego zmiany dyrektywy (...) w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w zakresie stawek VAT" - napisano. Dodano, że "uzgodniony projekt dyrektywy przewiduje możliwość, po zakończeniu procedury legislacyjnej na forum UE i formalnym wejściu w życie dyrektywy, wprowadzenia 0 proc. stawki VAT na usługi kolejowego przewozu osób" - czytamy w dokumencie.

Zgodnie z unijną procedurą legislacyjną projekt dyrektywy jest kierowany do Parlamentu Europejskiego, który został poproszony o jego zaopiniowanie do 15 marca 2022 r.

Zobacz też: Kolejne wzrosty stóp procentowych. "To może się skończyć tragediami"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d40rr9a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40rr9a
d40rr9a
Więcej tematów