Obcy okręt podwodny koło Helsinek? Finlandia nie potwierdza
Straż przybrzeżna Finlandii oświadczyła, że nie jest w stanie potwierdzić obecności domniemanego obcego okrętu podwodnego koło Helsinek pod koniec ubiegłego miesiąca.
28 kwietnia w pobliżu stolicy Finlandii straż przybrzeżna zrzuciła do morza ostrzegawcze ładunki wybuchowe w miejscu, gdzie wykryto podejrzane podwodne odgłosy.
Jak głosi opublikowany obecnie komunikat z dochodzenia w tej sprawie, część owych odgłosów można wytłumaczyć przyczynami naturalnymi, ale obecności okrętu podwodnego lub innej podejmowanej pod wodą aktywności nie da się całkowicie wykluczyć.
Granicząca na długości ponad 1300 kilometrów z Rosją Finlandia jest coraz bardziej zaniepokojona zintensyfikowaniem w ciągu ubiegłego roku wylotów rosyjskich samolotów bojowych nad akweny Bałtyku i ćwiczeń rosyjskich sił zbrojnych przy granicach państw nadbałtyckich.
Kraje bałtyckie chcą stałej obecności NATO
Litwa, Łotwa i Estonia chcą stałej obecności wojsk NATO na swoim terenie. Wszystko w związku ze zwiększoną aktywnością Rosji w regionie, zarówno na morzu jak i w powietrzu.
Dowódcy sił zbrojnych wszystkich trzech krajów bałtyckich zapowiedzieli w połowie miesiąca, że zwrócą się w tej sprawie z listem do Sekretarza Generalnego NATO.
Według mediów, dowódcy sił zbrojnych krajów bałtyckich proponują, że w każdym z trzech krajów stacjonowałoby po kilkuset żołnierzy Sojuszu. Miałby to być sposób na odstraszenie Rosji, która w ostatnim czasie zwiększyła aktywność na Morzu Bałtyckim jak i w powietrzu.
W czasie spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO Sekretarz Generalny Sojuszu Jens Stoltenberg przyznał, że wie o liście, choć go jeszcze nie otrzymał. - Kiedy dostaniemy list, przeczytamy go i zastanowimy się nad propozycjami. Teraz jednak jest jeszcze za wcześnie o tym mówić, bo listu nie dostałem - dodał Stoltenberg.