Obchody 61. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego
1 sierpnia o 17.00 w godzinę wybuchu
powstania, pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach odbędzie się
najważniejsza z uroczystości obchodów 61. rocznicy wybuchu
powstania warszawskiego, które będą trwały w stolicy od piątku,
przez cztery dni.
Wieczorem na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej zostanie rozniecony ogień, który będzie płonął przez 63 dni.
W programie obchodów przewidziano także m.in. sobotnie widowisko plenerowe "Wola, sierpień 1944" na terenie dawnych koszar niemieckich SS przy ul. Okopowej 55 oraz młodzieżowy koncert "Pamiętamy 1944", w którym wystąpią zespoły m.in. NAIV, Kolumna Zygmunta, Bakshish, Armia.
W niedzielę powstańcy ze Związku Powstańców Warszawskich spotkają się z prezydentem Warszawy. Przewidziana jest również uroczysta sesja rady miasta na Zamku Królewskim.
Przed katedrą polową Wojska Polskiego zostanie odprawiona uroczysta polowa msza święta, a wieczorem zaplanowano uroczysty koncert oraz kino powstańcze na pl. Krasińskich.
W ramach obchodów m.in. na stacjach metra, Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, na pl. Bankowym będą zbierane pieniądze na renowację grobów powstańczych. Przez cztery dni Muzeum Powstania Warszawskiego będzie czynne od godz. 10 do północy, a wstęp będzie bezpłatny.
Powstanie warszawskie było największym niepodległościowym zrywem Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęte 1 sierpnia powstanie miało w założeniach trwać kilka dni, tymczasem zakończyło się dopiero po 63 dniach ciężkich walk. Powstanie upadło 2 października 1944 roku. Dzięki podpisaniu wynegocjowanej przez dowódców kapitulacji, Niemcy traktowali powstańców jak żołnierzy i jako jeńców wojennych zamknęli w obozach jenieckich.