Obchody 25. rocznicy Sierpnia'80
W tym tygodniu w Warszawie i Gdańsku odbędą się główne obchody 25. rocznicy zakończenia strajków na Wybrzeżu i powstania "Solidarności". Wezmą w nich udział uczestnicy historycznych wydarzeń, najwyższe władze Polski i liczne VIP-y z różnych państw świata.
W poniedziałek na uroczystym zgromadzeniu zbierze się Sejm i Senat. W posiedzeniu weźmie udział prezydent Aleksander Kwaśniewski i premier Marek Belka. Razem z marszałkami Włodzimierzem Cimoszewiczem i Longinem Pastusiakiem posiedzeniu mają współprzewodniczyć marszałkowie Sejmu i Senatu I kadencji - Wiesław Chrzanowski i Andrzej Stelmachowski. Wystąpić ma Lech Wałęsa. Projekty uchwał z okazji rocznicy przygotowały m.in. kluby PiS i LPR.
Od poniedziałku w Warszawie odbywać się będzie międzynarodowa konferencja polityków i historyków "Od wolności do Solidarności". Jej sesja specjalna odbędzie się 31 sierpnia w Gdańsku. W konferencji, której przewodniczyć będzie Bronisław Geremek, weźmie udział m.in. Wałęsa, Kwaśniewski, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, były prezydent Czech Vaclav Havel, prezydent Niemiec Horst Koehler, prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, była sekretarz stanu USA Madeleine Albright, prof. Zbigniew Brzeziński, Timothy Garton Ash, Siergiej Kowaliow.
Udział w obchodach w środę w Gdańsku potwierdziło 29 zagranicznych delegacji na szczeblu prezydenta i premiera. Z krajów postkomunistycznych przyjeżdżają wszyscy prezydenci i premierzy. Będą też szefowie rządów: Finlandii, Holandii, Szwecji; delegacje reprezentujące kongres USA, Parlament Europejski oraz Senat Kanady. Specjalnym wysłannikiem prezydenta Stanów Zjednoczonych będzie b. sekretarz stanu James Baker.
W poniedziałek w gdańskiej hali Olivia odbędzie się okolicznościowy zjazd związkowców w historycznym miejscu, gdzie odbył się I Zjazd NSZZ "Solidarność". Uczestnikami uroczystości, oprócz aktualnych delegatów, będzie około 3,5 tys. gości z kraju i zagranicy.
Także w poniedziałek w Gdańsku zacznie się dwudniowa konferencja historyków "Solidarność dla przyszłości". W programie jest m.in. debata z udziałem Wałęsy, Brzezińskiego, Havla oraz promocja albumu "Solidarność - droga do wolności 1980-2005".
W środę pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku będzie odprawiona uroczysta msza święta, którą odprawi specjalny wysłannik papieża Benedykta XVI, metropolita krakowski, abp Stanisław Dziwisz. Później zostaną złożone kwiaty pod bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej, gdzie w sierpniu 1980 r. wybuchł strajk.
Po południu zostanie podpisany akt erekcyjny pod budowę Europejskiego Centrum Solidarności; odbędzie się też ceremonia wmurowania kamienia węgielnego. Wieczorem podczas uroczystego koncertu Jan A.P. Kaczmarek wykona utwór skomponowany specjalnie na uroczystości.
Niezależne obchody 25. rocznicy Sierpnia'80 organizuje środowisko działaczy pierwszej "Solidarności", m.in. Andrzej Gwiazda, Anna Walentynowicz i Krzysztof Wyszkowski. Zaplanowano m.in. dyskusję z udziałem Walentynowicz pt. "Czym była 'Solidarność'" oraz prelekcję Wyszkowskiego pt. "Agentura w 'Solidarności' i skutki braku lustracji".
W Warszawie imprezy jubileuszowe potrwają kilka dni. W poniedziałek wieczorem na Placu Teatralnym odbędzie się widowisko multimedialne, po którym przewidziano przemówienie prezydenta stolicy Lecha Kaczyńskiego i Wałęsy. Dwa dni później, także na Placu Teatralnym na telebimach transmitowane będą główne uroczystości z Gdańska. 2 września miasto zaplanowało koncert w Teatrze Wielkim.
W Muzeum Narodowym od 28 sierpnia do 19 września można oglądać wystawę fotograficzną "Solidarność-początek drogi. Sierpień 1980-grudzień 1981", którą współorganizuje Polska Agencja Prasowa.
Okolicznościowe obchody będą odbywać się w całym kraju - m.in. wykłady, wystawy, koncerty.