Wojna w IzraeluObawy Niemców przez wojnę w Strefie Gazy. Nie tylko ataki terrorystyczne

Obawy Niemców przez wojnę w Strefie Gazy. Nie tylko ataki terrorystyczne

Większość Niemców obawia się, że wojna w Strefie Gazy może doprowadzić także do poważnych ataków terrorystycznych w Niemczech. Tak uważa prawie 60 procent badanych.

59 procent uczestników badania uważa ataki terrorystyczne za bardzo lub raczej prawdopodobne
59 procent uczestników badania uważa ataki terrorystyczne za bardzo lub raczej prawdopodobne
Źródło zdjęć: © East News | IMAGO/Lenthe-Medien/Schmid
oprac. PAB

W sondażu, przeprowadzonym przez instytut badania opinii publicznej YouGov na zlecenie Niemieckiej Agencji Prasowej, 59 procent jego uczestników stwierdziło, że uważa ataki terrorystyczne z wieloma ofiarami śmiertelnymi za bardzo lub raczej prawdopodobne. Tylko 27 procent respondentów uznało, że ataki terrorystyczne w Niemczech są bardzo lub raczej mało prawdopodobne.

Spośród wielu możliwych skutków, jakie wojna w Strefie Gazy może mieć dla Niemiec, 25 procent Niemców najbardziej obawia się możliwych ataków terrorystycznych. 26 procent twierdzi, że obawia się przede wszystkim tego, że do Niemiec przybędzie więcej uchodźców z Bliskiego Wschodu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Podeptano flagi UE i LGBT. "Po co przychodzą?"

Z kolei tylko 17 procent uczestników sondażu wskazuje na rosnący antysemityzm w Niemczech jako swoje główne zmartwienie. Następne w kolejności są: pogorszenie stosunków z krajami zamieszkanymi przez ludność muzułmańską (10 procent), obawa przed wzrostem cen energii (8 procent) i rosnąca wrogość wobec muzułmanów (6 procent).

39 procent respondentów uważa, że stanowisko niemieckiego rządu w sprawie wojny w Strefie Gazy jest wyważone. Z kolei 32 procent jest zdania, że rząd zbyt mocno popiera Izrael. Z drugiej strony 7 procent uczestników sondażu twierdzi, że Niemcy zbyt mocno opowiadają się po stronie Palestyńczyków.

Po ataku terrorystycznym islamistycznego Hamasu na Izrael 7 października, który według najnowszych szacunków spowodował śmierć około 1200 osób, niemiecki rząd zapewnił Izrael o swojej pełnej solidarności i podkreślił prawo tego kraju do samoobrony. W przeciwieństwie do innych krajów europejskich, Niemcy jeszcze nie skrytykowały ataków izraelskich sił zbrojnych na Hamas w Strefie Gazy, w których zginęło również wielu cywilów.

Czytaj także:

Źródło artykułu:WP Wiadomości
niemcyizraelhamas

Wybrane dla Ciebie