Obawy Niemców przez wojnę w Strefie Gazy. Nie tylko ataki terrorystyczne
Większość Niemców obawia się, że wojna w Strefie Gazy może doprowadzić także do poważnych ataków terrorystycznych w Niemczech. Tak uważa prawie 60 procent badanych.
W sondażu, przeprowadzonym przez instytut badania opinii publicznej YouGov na zlecenie Niemieckiej Agencji Prasowej, 59 procent jego uczestników stwierdziło, że uważa ataki terrorystyczne z wieloma ofiarami śmiertelnymi za bardzo lub raczej prawdopodobne. Tylko 27 procent respondentów uznało, że ataki terrorystyczne w Niemczech są bardzo lub raczej mało prawdopodobne.
Spośród wielu możliwych skutków, jakie wojna w Strefie Gazy może mieć dla Niemiec, 25 procent Niemców najbardziej obawia się możliwych ataków terrorystycznych. 26 procent twierdzi, że obawia się przede wszystkim tego, że do Niemiec przybędzie więcej uchodźców z Bliskiego Wschodu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podeptano flagi UE i LGBT. "Po co przychodzą?"
Z kolei tylko 17 procent uczestników sondażu wskazuje na rosnący antysemityzm w Niemczech jako swoje główne zmartwienie. Następne w kolejności są: pogorszenie stosunków z krajami zamieszkanymi przez ludność muzułmańską (10 procent), obawa przed wzrostem cen energii (8 procent) i rosnąca wrogość wobec muzułmanów (6 procent).
39 procent respondentów uważa, że stanowisko niemieckiego rządu w sprawie wojny w Strefie Gazy jest wyważone. Z kolei 32 procent jest zdania, że rząd zbyt mocno popiera Izrael. Z drugiej strony 7 procent uczestników sondażu twierdzi, że Niemcy zbyt mocno opowiadają się po stronie Palestyńczyków.
Po ataku terrorystycznym islamistycznego Hamasu na Izrael 7 października, który według najnowszych szacunków spowodował śmierć około 1200 osób, niemiecki rząd zapewnił Izrael o swojej pełnej solidarności i podkreślił prawo tego kraju do samoobrony. W przeciwieństwie do innych krajów europejskich, Niemcy jeszcze nie skrytykowały ataków izraelskich sił zbrojnych na Hamas w Strefie Gazy, w których zginęło również wielu cywilów.
Czytaj także: