Trwa ładowanie...
d1vesft

Obama i Putin rozmawiali o bezpieczeństwie podczas Zimowej Olimpiady w Soczi

Prezydenci USA i Rosji Barack Obama i Władimir Putin rozmawiali telefonicznie na temat zapewnienia bezpieczeństwa podczas Zimowej Olimpiady w Soczi - poinformował Biały Dom. Obama zadeklarował "pełne wsparcie" w razie potrzeby.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władimir Putin
Władimir Putin (PAP/EPA, Fot: Aleksey Nikolsyi)
d1vesft

Lakoniczny komunikat Białego Domu nie precyzuje o czym konkretnie rozmawiali obaj prezydenci w kontekście Olimpiady w Soczi podczas rozmowy poświęconej także innym sprawom. Stwierdza jedynie, że tematem rozmowy było najlepsze propagowanie wspólnych interesów amerykańsko-rosyjskich, "w tym bezpieczeństwa Olimpiady w Soczi, dla którego Stany Zjednoczone zaoferowały pełne wsparcie".

Reuters informował, że wobec narastającego zaniepokojenia możliwością zakłócenia Igrzysk, siły zbrojne USA zamierzają zaoferować dwa amerykańskie okręty wojenne i samoloty na Morzu Czarnym do ewentualnej pomocy w zapewnieniu bezpieczeństwa.

Ponadto amerykańscy wojskowi i służby wywiadowcze mają badać wariantowe plany ewakuacji Amerykanów z Soczi w przypadku kryzysu.

d1vesft

Jednak według źródeł w administracji USA, na które powołuje się Reuters, Amerykanie doszli do wniosku, iż taka operacja natrafiłaby na poważne trudności ponieważ władze rosyjskie niechętnie dopuściłyby obce wojsko, a zwłaszcza siły USA, na swoje terytorium.

Departament Stanu USA ostrzegł Amerykanów planujących podróż na Olimpiadę w Soczi aby zachowali czujność ze względu na możliwość ataków terrorystycznych.

Według dziennika "New York Times", USA zaoferowały Rosji amerykańską technologię unieszkodliwiania ładunków wybuchowych umieszczanych przy drogach. Z taką ofertą miał wystąpić do swojego rosyjskiego odpowiednika przewodniczący Komitetu Szefów Sztabów sił Zbrojnych USA gen. Martin Dempsey podczas spotkania w Brukseli. Nie podjęto jednak żadnych decyzji.

Władze rosyjskie zaostrzają środki bezpieczeństwo w rejonie Soczi wobec gróźb separatystów z północnego Kaukazu zakłócenia Olimpiady. Soczi położone jest na wybrzeżu Morza Czarnego u stóp zachodniego krańca gór Kaukazu.

d1vesft

Podziel się opinią

Share
d1vesft
d1vesft
Więcej tematów