Trwa ładowanie...
d3k9k9o
Barack Obama
+1

Obama: dobre stosunki Rosji i USA są w interesie całego świata

Historyczna konferencja prasowa w Białym Domu. Ustępujący prezydent Barack Obama ostatni raz spotkał się z dziennikarzami. W piątek oficjalnie zastąpi go na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych Donald Trump.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Obama: dobre stosunki Rosji i USA są w interesie całego świata
(PAP/EPA, Fot: Jim Lo Scalzo)
d3k9k9o

- Wolne media są częścią naszej demokracji, jesteście w jej centrum, bez waszej pracy nie byłoby to możliwe. Zarówno Ameryka, jak i nasza demokracja was potrzebuje - powiedział do dziennikarzy Obama, i podkreślił, że w ciągu ośmiu lat jego prezydentury, doskonale wywiązywali się ze swojej roli, często zadając trudne pytania. - I to powinniście właśnie robić. Powinniście zadawać mi pytania, a nie prawić komplementy. Powinniście patrzeć krytycznym okiem na ludzi, którzy mają ponadprzeciętną władzę - dodał.

Ustępujący prezydent odniósł się także do bieżącej polityki i stosunków z Rosją. Obama ocenił, że powrót zimnowojennego i wrogiego klimatu utrudnia relacje z Rosją, a prezydent Władimir Putin doprowadził do eskalacji antyamerykańskiej retoryki w Rosji. Obama przypomniał także, że sankcje, jakie USA nałożyły na Moskwę, były reakcją na atak Rosji na suwerenność i niezależność Ukrainy.

- Konstruktywne stosunki pomiędzy USA i Rosją, są nie tylko w naszym interesie, ale i całego świata - zaznaczył. Barack Obama, w kontekście nałożonych na Rosję sankcji, odniósł się także do konfliktu pomiędzy Rosją i Ukrainą. - To niezwykle istotne dla Stanów Zjednoczonych. To podstawowa zasada. Wielkie kraje nie mogą atakować i zastraszać mniejszych. Rosja i Ukraina mają wspólną historię, ale należy pamiętać, że Ukraina to niepodległe państwo.

d3k9k9o

Barack Obama potwierdził także, że wraz z żoną, weźmie udział w uroczystości inauguracji swojego następcy. - Sprawdzałem pogodę, i muszę przyznać, że ciesze się, że nie będzie tak zimno jak podczas mojej pierwszej inauguracji - zażartował Obama.

Obama udzielił także swoistej rady dla swojego następcy, Donalda Trumpa. - Prezydent Stanów Zjednoczonych, to praca tak bardzo istotna i ważna, że nie można jej wykonywać samemu. Bardzo ważny jest dobrze dobrany zespół, współpracownicy, którzy pomagają podejmować dobre decyzję. To chyba najbardziej konstruktywna rada, jaka mogę dać - stwierdził Obama.

- W obecnych czasach, najważniejsze jest abyśmy znaleźli równowagę pomiędzy otwartością, przejrzystości i odpowiedzialności. To zawsze było znakiem rozpoznawczym naszej demokracji - powiedział Obama - Wierzę w ten kraju, wierzę w naród amerykańskiego oraz wierzę, że w ludziach jest więcej dobra, niż zła - dodał

d3k9k9o

Podziel się opinią

Share

d3k9k9o

d3k9k9o
Więcej tematów