Zdradzają kulisy akcji. Tak obalili reżim Asada w Syrii
Syryjscy rebelianci islamscy, którzy w szybkim natarciu pozbawili prezydenta Baszara al-Asada władzy, mieli przygotowywać tę operację przez rok.
O kulisach opowiedział Abu Hasan al-Hamwi, dowódca największej grupy opozycyjnej Hajat Tahrir asz-Szam (HTS) w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Guardian".
Według Hamwiego, plany podjęcia działań przeciwko Asadowi istnieją od lat, ale to pod koniec listopada, po roku intensywnych przygotowań, zapadła decyzja o rozpoczęciu operacji pod kryptonimem "odeprzeć agresję".
Dla jej powodzenia kluczowe było zjednoczenie różnych ugrupowań rebelianckich działających w Syrii, co jak zaznaczył, stanowiło istotne wyzwanie ze względu na brak wspólnego kierownictwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Putin poniósł klęskę? "Rosjanie mu długo tego nie zapomną"
Założyli centrum operacyjne, w którym dowódcy około 25 ugrupowań z południa mogli koordynować działania bojowników i współpracować z HTS zlokalizowanym na północy kraju.
Po utworzeniu koalicji prowadzonej przez HTS, skupiono się na szkoleniu rebeliantów i opracowaniu strategii wojskowej w oparciu o analizę taktyki przeciwnika. Hamwi podkreślał, że dokładne badanie sztuki wojennej wroga umożliwiło opracowanie skutecznych metod bojowych.
Z chaosu w armię
Zróżnicowane grupy rebeliantów, wcześniej chaotyczne, z czasem przekształciły się w dobrze zorganizowaną formację wojskową. HTS zadbało także o produkcję własnej broni i amunicji.
Hamwi zauważył, że w zasobach wojskowych ustępowali Asadowi, który mógł liczyć na wsparcie Rosji i Iranu. W sytuacji ograniczonych możliwości założyli jednostkę specjalizującą się w operacjach z użyciem dronów, angażując inżynierów i naukowców do skonstruowania sprzętu wykorzystywanego w misjach rozpoznawczych i bojowych.
Podkreślał, że skupienie się na rozwijaniu dronów zwiadowczych i bojowych oraz intensyfikacja ich produkcji od 2019 roku przyczyniły się do sukcesu operacji.
Po jedenastodniowej ofensywie koalicja pod przewodnictwem HTS doprowadziła do upadku rządu Asada, który wycofał się do Rosji z rodziną. Tymczasem Mohammad al-Baszir został ustanowiony premierem tymczasowego rządu.