O kłamstwie ws. Smoleńska na urodzinach Radia Maryja. "Dziękujemy za prawdę"
Nacjonalizm polski nie tuczył się nigdy cudzą krwią i łzami, nie smagał dzieci w szkołach, nie stawiał pomników katom, zrodził się z bólu największej tragedii dziejowej - mówił w Toruniu podczas uroczystości z okazji 26. rocznicy powstania Radia Maryja ks. biskup Wiesław Mering. Hierarcha z diecezji włocławskiej wygłosił podczas nabożeństwa homilię, w której nie stronił od odniesień do wydarzeń politycznych.
02.12.2017 | aktual.: 25.03.2022 13:06
Duchowny na wstępie podziękował Radiu Maryja za stworzenie społeczności wokół rozgłośni, a istnieniem "Rodziny RM" nazwał prawdziwym ewenementem. - Nie ma czegoś podobnego w świecie. Nie ma tak dużej liczby osób utożsamiających się, wspierających często swoim groszem te wspaniałe dzieła - stwierdził biskup Mering.
Mówiąc o działaniu rozgłośni o. Tadeusza Rydzyka podkreślał, że jest potrzebne szczególnie w czasach, kiedy mówi się "tak" Bogu, a "nie" Kościołowi.
- Dziękujemy także za prawdę o naszym "dziś". To Radio Maryja nieugięcie piętnowało wszystkie kłamstwa związane z tragedią smoleńską i budziło w tym zakresie sumienia Polaków - mówił hierarcha.
Wyjaśniając, że nawiązuje wprost do ostatnich wydarzeń politycznych, biskup diecezji wrocławskiej przypomniał słowa Henryka Sienkiewicza.
"Tylko nikczemne i złośliwe indywidua lub absolutni głupcy mogą porównywać nacjonalizm polski z charakterystycznym nacjonalizmem niemieckim lub czarnosecinnym rosyjskim. Nacjonalizm polski nie tuczył się nigdy cudzą krwią i łzami, nie smagał dzieci w szkołach, nie stawiał pomników katom. Zrodził się z bólu, największej tragedii dziejowej. Przelewał krew na rodzimych i na wszystkich innych polach bitew, gdzie tylko chodziło o wolność" - cytował Sienkiewicza, dodając, że dzieła pisarza chciano kiedyś usunąć z programu nauczania.
Radio Maryja wyjaśniło w swoim serwisie, że wspomniane przez bp. Meringa ostatnie wydarzenia polityczne to "ataki na Polskę przez opozycję i unijnych komisarzy po Marszu Niepodległości".
Politycy witani gorąco
Wśród tysięcy pielgrzymów na uroczystościach związanych z 26-leciem Radia Maryja nie mogło zabraknąć polityków, w tym wielu których kariery wspierał redemptorysta. W Toruniu była też reporterka Wirtualnej Polski, a przebieg uroczystości śledziliśmy punkt po punkcie w naszej relacji.
Do Torunia przyjechali przedstawiciele władz państwowych, m.in. szef MSWiA Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister środowiska Jan Szyszko, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, szefowa kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa oraz minister z kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski. W uroczystościach wzięło udział również kilkudziesięciu posłów obozu rządzącego.