O grobach Polaków pamiętają nawet w... Pakistanie
W pakistańskim mieście Karaczi na cmentarzu chrześcijańskim znajduje się pięćdziesiąt osiem polskich grobów. Dzięki staraniom polskiej Ambasady w Islamabadzie na krótko przed uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym groby zostały oczyszczone i uprzątnięte.
Polskie groby w Karaczi pochodzą w większości z lat 1942-1945, kiedy to ponad 35 000 Polaków, wygnańców ze wschodnich ziem Rzeczypospolitej, ewakuowanych następnie z terenu byłego Związku Radzieckiego, znalazło schronienie w Pakistanie. Powstały tu obozy zorganizowane przez Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej polskiego Rządu Emigracyjnego w Londynie oraz władze brytyjskie. Część naszych rodaków zmarła wówczas w Pakistanie. Zostali pochowani właśnie na cmentarzu chrześcijańskim w Karaczi. W roku 2005 polska kwatera cmentarna została odrestaurowana, wzniesiono także pomnik poświęcony pamięci wygnańców.
W Karaczi znajduje się również grób generała pakistańskich sił powietrznych Władysława Turowicza, który po II wojnie światowej organizował pakistańskie lotnictwo wojskowe. Anna Pietraszek, autorka filmu o polskim generale, wspominając swe rozmowy z pakistańskimi lotnikami, podkreśla żywą pamięć, którą przechowują oni o swym dowódcy. Generał Turowicz zmarł w Pakistanie w 1980 roku.