Trwa ładowanie...
d4m923t

NYT: wojna z Afganistanem?

Administracja amerykańska przygotowuje olbrzymią operację wojenną w Afganistanie na wypadek, gdyby Talibowie nie chcieli wydać bin Ladena. Żadna opcja nie jest wykluczona - pisze poniedziałkowy New York Times.

d4m923t
d4m923t

Zdaniem dziennika, nie planuje się jednak okupacji kraju. Chodzi raczej o ukaranie Talibów i militarne rozwiązanie problemu, jakim jest ich poparcie dla światowego terroryzmu, a także zachwianie rządami fundamentalistów.

Uderzenie nie tylko będzie zmierzało do zniszczenia baz terrorystycznych w Afganistanie, ale również pokazania całemu światu, że wielką karę zapłacą ci, co ukrywają wrogów Stanów Zjednoczonych - pisze gazeta.

NYT ujawnia tajniki planów amerykańskich. Zdaniem gazety, najbardziej prawdopodobną opcją jest interwencja amerykańska w toczącej się w Afganistanie wojnie domowej. Wojska USA miałyby stanąć po stronie opozycji afgańskiej, osłabionej niedawno udanym zamachem na jej przywódcę Ahmeda Szaha Masuda.

Waszyngton rozważa podobno operację z użyciem sił powietrznych i - ewentualnie - wojsk lądowych. Jednocześnie Stany Zjednoczone mają użyć presji na sąsiadów Afganistanu i odciąć zagraniczne źródła finansowania oraz dostawy paliwa dla reżimu.

d4m923t

Dziennik zwraca jednak uwagę, że Amerykanie przegapili właściwy moment i nie zaskoczyli Talibów akcją militarną. Teraz - pisze gazeta, powołując się na dane wywiadu USA - Taliban i ludzie bin Ladena zdążyli ewakuować swoje obozy i bazy i oczekują ataku bombowego.

Zdaniem nowojorskiej gazety, planowana operacja militarna jest elementem światowej polityki USA walki z terroryzmem. Jej celem jest zniszczenie międzynarodowych organizacji terrorystycznych. By to osiągnąć, Waszyngton zamierza rozprawić się przede wszystkim z krajami udzielającymi schronienia ich szefom.

Tymczasem - pisze New York Times - Stany Zjednoczone nie są nawet pewne, czy bin Laden ciągle jest w Afganistanie. (aso)

d4m923t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m923t
Więcej tematów