Trwa ładowanie...

NYT: "Putin jest bardziej niebezpieczny niż kiedykolwiek"

Obszerną analizę po środowym orędziu Władimira Putina, które poruszyło zarówno Rosją, jak i całą międzynarodową społecznością, zamieścił w czwartek "New York Times". Gazeta ocenia, że prezydent Rosji dał jasno do zrozumienia, że wojna w Ukrainie może się rozprzestrzenić. Ostrzegł Zachód w jednoznacznych słowach – "to nie jest blef" – że próba osłabienia lub pokonania Rosji może sprowokować kataklizm nuklearny.

Władimir PutinWładimir PutinŹródło: PAP, fot: SERGEI BOBYLEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL
d1wwglv

Putin, ogłaszając częściową mobilizację, ujawnił, że wojna, którą rozpoczął 24 lutego w Ukrainie, nie poszła zgodnie z planem. Podświadomie przyznał się do czegoś, czemu wciąż zaprzecza: do skutecznego oporu zjednoczonego narodu ukraińskiego, ocenia NYT.

Najbardziej niebezpieczne jest to - jak twierdzi Roger Cohen, autor analizy, dziennikarz nowojorskiej gazety - że "osaczony Putin może okazać bardzo groźny". I przywołuje opowieść samego dyktatora z lat jego młodości, gdy podstawową lekcję otrzymał od szczura, osaczonego przez niego na klatce schodowej w Leningradzie. Późniejszy przywódca Rosji miał opisywać wściekłą reakcję gryzonia.

- Jeżeli integralność terytorialna naszego kraju jest zagrożona, użyjemy wszelkich dostępnych nam środków, aby bronić Rosji i naszego narodu - powiedział Putin w orędziu. Jego przemówienie - zauważa komentator - postawiło przed Zachodem dylemat: jak daleko może zajść militarne i logistyczne wsparcie dla Ukrainy i czy uda się uniknąć konfrontacji nuklearnej.

d1wwglv

- Uważam, że zagrożenie nuklearne jest blefem, ale daje Putinowi środki do przestraszenia Zachodu i zaakcentowania podziałów dotyczących dostarczania broni, ponieważ niektórzy mogą teraz uważać to za zbyt niebezpieczne - skomentowała Sylvie Bermann, była ambasador Francji w Rosji.

NYT: "Przyciśnięty do ściany Władimir Putin jest bardziej niebezpieczny niż kiedykolwiek"

Kilka godzin po przemówieniu w Moskwie prezydent Biden potępił "jawne groźby nuklearne" Putina, określając je jako "lekkomyślne". Zwracając się do Zgromadzenia Ogólnego ONZ, powiedział, że Zachód będzie "stanowczy i niezachwiany" w swojej determinacji w obliczu "brutalnej, niepotrzebnej wojny" Putina na Ukrainie.

"New York Times" porównuje obecną sytuację do kryzysu kubańskiego. Dawno też świat nie rozważał tak poważnie zagrożenia wojną nuklearną. Ryzyko eskalacji, być może nawet wybuchu III wojny światowej, znacząco wzrosło.

d1wwglv

Rosyjska próba odbudowy imperium utraconego po rozwiązaniu Związku Radzieckiego znalazła się na rozdrożu. Po wielu militarnych niepowodzeniach Putin przemawiał ze słabszej pozycji niż ta, którą zajmował siedem miesięcy temu. - Sytuacja jest bardzo niebezpieczna, ponieważ Putin jest w pułapce - powiedziała Bermann.

Rosjanie protestują. "Rosja staje się państwem częściowo totalitarnym"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1wwglv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1wwglv
Więcej tematów