Nutella rezygnuje z oleju palmowego. Powód? Łamanie praw człowieka
Włoski koncern Ferrero, który jest producentem popularnego kremu orzechowo-czekoladowego, wstrzyma współpracę z Sime Darby Plantation w Malezji. Powodem są oskarżenia stosowania pracy przymusowej przez producenta oleju palmowego.
17.04.2022 16:19
Jak podała agencja Reuter, Ferrero zerwało współpracę z producentem oleju palmowego Sime Darby Plantation z Malezji. Decyzja zapadła po tym, jak amerykańska organizacja śledząca łamanie praw człowieka ustaliła, że producent stosuje pracę przymusową.
Olej palmowy jest najbardziej popularnym olejem spożywczym na świecie ze względu na najniższy koszt produkcji. Jest kluczowym składnikiem wielu produktów koncernu Ferrero, jak Ferrero Rocher, czy Nutella. Sime Darby Plantation oraz pięć innych producentów z Malezji zostało zakazanych w Stanach Zjednoczonych.
Sime Darby i pięć innych producentów zakazanych w USA. Nutella będzie bez oleju palmowego?
Po otrzymaniu informacji o praktykach pracy przymusowej przez Sime Darby Plantation, firma Ferrero zarządziła wstrzymanie dostawy produktów Ferrero, w których składzie znajduje się olej palmowy malezyjskiego producenta. Ferrero poinformowało również, że jedynie 0,25 proc. zapotrzebowania na olej palmowy pochodziło z Sime Darby Plantation i nie kupowało go od producenta bezpośrednio. Włoska firma zapewnia, że używa jedynie oleju palmowego z plantacji, które mają certyfikat świadczący o zrównoważonej produkcji i poszanowaniu praw człowieka i praw pracowniczych.
W komentarzu dla Reutera, Sime Darby Plantation zapewniło, że podjęło działania w sprawie zapewniania praw człowieka w swoich zakładach i plantacjach.
85 proc. zapotrzebowania na ten produkt pochodzi z Malezji. Malezja jest drugim po Indonezji światowym producentem oleju palmowego. Jego wykorzystanie przez branżę spożywczą jest krytykowane ze względu na praktyki towarzyszące jego produkcji. Obok oskarżeń o naruszenia praw człowieka głównym zarzutem jest przemysłowe wylesianie terenów zielonych pod uprawy oleju palmowego, co prowadzi do zaburzeń w ekosystemach.
Źródło: Wprost / Reuters