Trwa ładowanie...

Nowy wicemarszałek Senatu z PiS. NEWS WP: Marek Pęk zastąpi Stanisława Karczewskiego

Stanisław Karczewski zrezygnował z funkcji wicemarszałka Senatu. Jego następcą będzie – jak dowiedziała się Wirtualna Polska – Marek Pęk, który pełnił już funkcję wicemarszałka z ramienia PiS w ubiegłym roku. Na to stanowisko rekomendował Pęka szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Nasze informacje potwierdziły się w środę 13 maja na konferencji prasowej.

Nowy wicemarszałek Senatu z PiS. NEWS WP: Marek Pęk zastąpi Stanisława KarczewskiegoŹródło: PAP
d16arvy

Dlaczego rezygnuje Karczewski, w poprzedniej kadencji marszałek Senatu? Oficjalnie: między innymi z powodu złej współpracy z obecnym szefem izby wyższej parlamentu, Tomaszem Grodzkim z Koalicji Obywatelskiej. Poza tym, polityk PiS chce wrócić do praktyki lekarskiej.

– Nie układa się współpraca z marszałkiem Grodzkim. Jesteśmy obydwaj chirurgami, lekarzami, więc myślałem, że będzie taka nić porozumienia, ale nie ma takiej nici porozumienia. Wszystko skalpelem zostało przecięte – przyznał Stanisław Karczewski w rozmowie z RMF FM.

Jak stwierdził: – Źle współpracujemy i tyle. Już się z tym jakoś pogodziłem.

d16arvy

Co ciekawe, Karczewski zrezygnował... w dniu 62. urodzin Tomasza Grodzkiego. – Życzymy panu marszałkowi wszystkiego najlepszego. Żeby podejmował dobre decyzje dla Polski – powiedział polityk PiS na konferencji prasowej z senatorem Markiem Pękiem w środę 13 maja.

Polityk PiS wraca do szpitala. "Jego akcje w partii spadły". Marek Pęk faworytem Nowogrodzkiej

Karczewski powiedział, że chce wrócić do pracy w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą, ale jednocześnie nie rezygnuje z bycia politykiem i nadal będzie "ofensywnym senatorem". Wicemarszałkiem jednak już być nie zamierza.

Mówi kolega Karczewskiego z Senatu: – Staszek był obwiniany w PiS o utratę większości w Senacie. Jego akcje gwałtownie spadały, był na uboczu w partii. Od jakiegoś czasu nieformalnym liderem PiS w Senacie jest senator Marek Pęk. Karczewski był w jego cieniu. Być może Jarosław Kaczyński doszedł do wniosku, że trzeba sformalizować coś, co było nieformalne. Pozycja Marka Pęka naturalnie w hierarchii Senatu dziś oficjalnie wzrasta.

d16arvy

Zapytaliśmy rano – po ogłoszeniu rezygnacji przez Karczewskiego – senatora Pęka, czy faktycznie zostanie wicemarszałkiem. Polityk PiS nie chciał potwierdzić tych informacji. Wszystko wyjaśniło się dwie godziny później, o godz. 10:30 na konferencji prasowej – Pęk został oficjalnie ogłoszony kandydatem PiS na wicemarszałka. Tym samym potwierdziły się doniesienia Wirtualnej Polski.

– Jestem oczywiście bardzo zaszczycony tą nominacją. Desygnowano mnie w kierownictwie PiS, jest to decyzja prezydium Komitetu Politycznego, pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego, szefa klubu, pana marszałka Ryszarda Terleckiego. Oczywiście to dla mnie wielkie wyzwanie, zobowiązanie – powiedział Marek Pęk.

Na giełdzie kandydatów krążyły także inne nazwiska – Marii Koc (wspieranej przez Karczewskiego) czy Grzegorza Czeleja.

d16arvy

Wybory prezydenckie. Senat o nowelizacji PiS

Senat w tym tygodniu będzie pracować nad nowelizacją ustawy o wyborach prezydenckich uchwaloną przez Sejm. PiS obawia się, że marszałek Tomasz Grodzki będzie "przeciągał" pracę nad nowym prawem.

– Jestem pesymistą, bo Tomasz Grodzki udowodnił, że jako marszałek Senatu jest wiernym wykonawcą poleceń Borysa Budki, a myślę, że Platforma Obywatelska wyznaje zasadę" "im gorzej w Polsce, tym lepiej dla opozycji". Obym się mylił. Zobaczymy, co zrobi marszałek Grodzki – mówił w środę rano w radiowej Jedynce europoseł PiS Adam Bielan.

Do senatorów KO, Lewicy i PSL zaapelował rzecznik rządu. – Naprawdę, szanowni państwo senatorowie, w tydzień solidnej pracy da się przeprowadzić taką ustawę i nawet jeżeli chcecie ją sprawdzić na 10 tysięcy różnych sposobów, tydzień to jest naprawdę wystarczający termin – powiedział Piotr Müller w rozmowie z Michałem Rachoniem w TVP Info.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d16arvy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16arvy
Więcej tematów