Trwa ładowanie...

Nowy szczep koronawirusa. Poznań. Prawie 1,5 tys. osób przyleciało z Wysp. Ile zrobiło test?

Rodacy, którzy przylecieli do Polski z Wielkiej Brytanii na święta, mogą - dobrowolnie - poddać się testowi na koronawirusa. Ma to związek z nowym, zjadliwym szczepem koronawirusa, który pojawił się na Wyspach. Niestety, z 1,5 tysiąca osób, które przyleciały w poniedziałek i wtorek do Poznania, zaledwie nieliczni zdecydowali się przebadać.

Share
Koronawirus. Poznań. Prawie 1,5 tys. osób przyleciało z Wysp. Test zrobiło 56
Koronawirus. Poznań. Prawie 1,5 tys. osób przyleciało z Wysp. Test zrobiło 56Źródło: PAP, Fot: Leszek Szymański
d2c2ovy

O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Przekazał, że zanotowano ponad 6 tys. zakażeń nową odmianą koronawirusa, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii. Nowy wariant ma się rozprzestrzeniać szybciej i o wiele łatwiej niż znana dotychczas odmiana, ale - zdaniem ekspertów - raczej nie powoduje on poważniejszego przebiegu choroby. Co więcej, jak zapewniają producenci, szczepionka przeciwko COVID-19 będzie skuteczna także na ten szczep.

Ze względów bezpieczeństwa od północy z poniedziałku na wtorek zawieszono loty z Wielkiej Brytanii do Polski. W poniedziałek i wtorek, tylko do Poznania, wróciło z Wysp 1469 osób.

d2c2ovy

- Osoby, które wróciły w Wielkiej Brytanii zapisują się u nas na dobrowolne skorzystanie z wymazów do badań na SARS-CoV-2. Według danych z wtorku z godz. 19.00 z tej możliwości skorzystało 56 osób. Pierwsze wyniki, które otrzymaliśmy były negatywne - poinformowała rzeczniczka prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu Cyryla Staszewska.

Staszewska przyznała, że nie ma danych, ile osób, które przyleciały na lotnisko Ławica, to mieszkańcy Poznania i powiatu poznańskiego. Dodała, że zapisy na wymazy trwają cały czas, a na przeprowadzenie badania można umówić się także w święta.

Rzeczniczka podkreśliła, że do tej pory osoby, które otrzymywały zlecenie zrobienia wymazu były kierowane na kwarantannę. - Tych osób to nie dotyczy. Ale gdyby wynik badania był dodatni, to automatycznie w systemie jest zaznaczana izolacja takiej osoby - – powiedziała.

Według podanych w środę przez Ministerstwo Zdrowia danych w Wielkopolsce wykryto 1391 nowych przypadków SARS-CoV-2. Minionej doby z powodu COVID-19 lub współistnienia tej choroby z innymi schorzeniami zmarło łącznie 67 mieszkańców regionu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2c2ovy

Podziel się opinią

Share
d2c2ovy
d2c2ovy
Więcej tematów