Trwa ładowanie...

Zmiany w szczepieniach. Dotyczą konkretnych osób. Wchodzą w życie 17 maja

Od poniedziałku 17 maja wchodzą w życie zmiany w programie szczepień. Dotyczą one dawkowania i odstępu czasu, jaki muszą zachować ozdrowieńcy po przechorowaniu COVID-19, by móc przyjąć dawkę preparatu. Uruchomiona zostanie także rejestracja dla kolejnych grup wiekowych.

Share
Zmiany w programie szczepień
Zmiany w programie szczepieńŹródło: PAP, Fot: Leszek Szymański
dy6bywa

Zmiany w szczepieniach

Zmiany dotyczą przede wszystkim preparatów, które są dwudawkowe. "Minister Zdrowia dopuszcza od 17 maja, aby szczepienia przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień były wykonywane: szczepionką Vaxzevria AstraZeneca przy zachowaniu odstępu od 35 dni (nie dłużej jednak niż do 84 dnia) między dawkami" - czytamy w komunikacie.

W przypadku zaś preparatów mRNA - Comirnaty i COVID-19 Vaccine Moderna - odstęp między dawkami nie może być krótszy niż 35 dni i przekroczyć 42 dni - podał resort zdrowia.

dy6bywa

Jak podkreśla ministerstwo, takie zalecenie jest zgodne z charakterystyką produktów leczniczych dopuszczonych do obiegu w Unii Europejskiej.

Koronawirus w Polsce. Fala powikłań. Dr Karauda nie ukrywał sytuacji

Krótsze terminy dla ozdrowieńców

Zmiany dotyczą też szczepień ozdrowieńców. Teraz osoby, które przeszły COVID-19 będą musiały odczekać 30 dni od momentu uzyskania pozytywnego testu na obecność. koronawirusa. Wcześniej okres ten wynosił trzy miesiące.

"Wskazanie to dotyczy również pacjentów, którzy po otrzymaniu pierwszej dawki zachorowali na COVID-19, co skutkuje zastosowaniem wskazanego odstępu przed podaniem drugiej dawki szczepionki" - podało MZ.

dy6bywa

Resort wskazał także, że "podanie drugiej dawki szczepionki, dla której termin został określony na dotychczasowych zasadach, może ulec zmianie w przypadku jego indywidualnego przesunięcia".

Nowe grupy wiekowe

17 maja na szczepienie rejestrować się będą mogły osoby w wieku 16 i 17 lat. Od niedzieli na rządowych stronach jest już dostępny formularz zgłoszeniowy, który musi być podpisany przez rodziców nastolatków, którzy chcą się zaszczepić.

dy6bywa

- Wszystkim zainteresowanym polecam w niedzielę wejście na stronę Ministerstwa Zdrowia i pobranie tego formularza po to, żeby się przygotować już po prostu do szczepienia - i oczywiście w poniedziałek się zarejestrować - zaznaczył Adam Niedzielski. W przypadku osób niepełnoletnich zgoda rodziców będzie obowiązkowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dy6bywa

Podziel się opinią

Share
dy6bywa
dy6bywa
Więcej tematów