Trwa ładowanie...

Nowy nuncjusz apostolski przybył do Polski

• Do Polski przyleciał arcybiskup Salvatore Pennacchio nowy nuncjusz apostolski
• Trzeciego listopada złoży listy uwierzytelniające prezydentowi Andrzejowi Dudzie, to oficjalne rozpoczęcie pracy w Polsce
• Nuncjusz apostolski to przedstawiciel papieża - przypomina arcybiskup Stanisław Gądecki przewodniczący Episkopatu Polski

Nowy nuncjusz apostolski przybył do PolskiŹródło: PAP/EPA, fot: OSSERVATORE ROMANO
d28w6p0
d28w6p0

Nowy nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio, który przybył w poniedziałek do Warszawy, podkreślił, że "z odwagą i miłością pragnie rozpocząć posługę w Polsce". Powitali go przedstawiciele Episkopatu oraz Protokołu Dyplomatycznego MSZ.

- Dzień dobry. Szczęść Boże - powiedział po polsku abp Pennacchio zaraz po wylądowaniu na Lotnisku Chopina. Podziękował zebranym - m.in. kościelnym hierarchom, w tym przewodniczącemu KEP abp Stanisławowi Gądeckiemu, i dziennikarzom - za przybycie i powitanie go jako reprezentanta papieskiego.

- Z odwagą i miłością pragnę rozpocząć posługę w Polsce. Jak wiecie, przybywam ze wschodu, z ziemi Matki Teresy z Kalkuty, która we wrześniu była kanonizowana. Przybywam do ziemi świętego papieża Jana Pawła II. Pamiętacie ten związek duchowy między tymi dwoma świętymi - Janem Pawłem II i Matką Teresą z Kalkuty - powiedział Pennacchio.

d28w6p0

Poprosił o wspieranie go "w posłudze w Polsce przez błogosławieństwo i modlitwę". Wskazał, że przybył do Polski, by poznać polski Kościół. - Moją misją jest niesienie radości papieża Franciszka w Polsce i jego błogosławieństwa. Jestem pokornym narzędziem w ręku Pana Boga, jak mówiła matka Teresa z Kalkuty, aby służyć temu narodowi i temu Kościołowi - podkreślił.

Abp Pennacchio powiedział, że podczas niedawnego spotkania papież Franciszek podzielił się z nim radością i entuzjazmem młodzieży, z jakimi spotkał się podczas wizyty w Polsce. Zaznaczył, że papież był "zbudowany wiarą Polaków".

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, pytany o cele i zadania, jakie stoją przed abp. Pennacchio, podkreślił, że najważniejszym zadaniem nuncjusza jest reprezentowanie Watykanu wobec Polski, natomiast najważniejszym zadaniem Stolicy Apostolskiej wobec Episkopatu jest przygotowywanie nominacji biskupich. - Nie będę wymieniał, które diecezje w tym najbliższym czasie na to będą czekać - z racji zwyczajnej, normalnej, jaką jest na przykład wiek biskupów - powiedział Nycz.

Metropolita warszawski ocenił, że nowy nuncjusz, tak jak jego poprzednicy, "też będzie wychodził poza Warszawę". - Oczywiście jego misja jest głównie wobec rządu polskiego, wobec Kościoła w Polsce, w tym znaczeniu, że przygotowuje pewne rzeczy, których Watykan potrzebuje, na przykład do nominacji biskupich, ale jednak nawiązanie kontaktu z Kościołem w Polsce będzie na pewno jego udziałem - powiedział dziennikarzom kard. Nycz.

d28w6p0

Włoski arcybiskup Salvatore Pennacchio zastąpi na stanowisku nuncjusza abp. Celestino Migliore, który będzie przedstawicielem papieża Franciszka w Rosji.

W poniedziałek po południu abp Pennacchio złoży wizytę w siedzibie KEP, gdzie przekaże przewodniczącemu abp Gądeckiemu "list powierzający" ze strony Stolicy Apostolskiej.

Jak zapowiedziała Kancelaria Prezydenta, abp Pennacchio 3 listopada w Belwederze złoży listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Andrzeja Dudy.

d28w6p0

Według biura prasowego Episkopatu nowy nuncjusz jest znany ze szczególnego związku ze św. Janem Pawłem II, z troski o ubogich oraz zaangażowania misyjnego i duszpasterskiego. W ostatnich latach był nuncjuszem apostolskim m.in. w Indiach i Nepalu.

Rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik przypomniał, że abp Pennacchio przyjechał do Polski w 2009 r., w dziesiątą rocznicę swych święceń biskupich, aby nawiedzić miejsce związane ze św. Janem Pawłem II. "Polska wywarła na nim bardzo dobre wrażenie, szczególnie jej historia i tradycja. Najbardziej jednak ujęła go wiara Polaków" - dodał.

Ks. Rytel-Andrianik dodał, że abp Pennacchio ma bardzo bogate doświadczenie w pracy w krajach misyjnych. "Jest znany jako człowiek, który wychodzi naprzeciw potrzebom danego kraju i z chęcią spotyka się z pasterzami i wiernymi Kościoła" - dodał.

d28w6p0

Salvatore Pennacchio urodził się 7 września 1952 r. w Marano w okolicach Neapolu we Włoszech. Święcenia kapłańskie otrzymał 18 września 1976 r. w diecezji Aversa. Po uzyskaniu doktoratu z filozofii, został skierowany w 1979 r. do pracy dyplomatycznej przy Watykanie. Potem pracował m.in. w Panamie, Etiopii, Australii, Turcji, Egipcie, Jugosławii oraz Irlandii. 28 listopada 1998 r. został mianowany nuncjuszem apostolskim w Rwandzie i podniesiony do godności arcybiskupiej. 6 stycznia 1999 r. otrzymał święcenia biskupie z rąk Jana Pawła II. W 2003 r. został mianowany nuncjuszem w Tajlandii, Singapurze i Kambodży oraz delegatem apostolskim w Birmie, Laosie, Malezji i Brunei. 8 maja 2010 r. został Nuncjuszem Apostolskim w Indiach i Nepalu.

d28w6p0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28w6p0
Więcej tematów