Trwa ładowanie...

Nowy europoseł od Korwina jest winny 15 tysięcy Skarbówce i ZUS

Dobromir Sośnierz, który w Parlamencie Europejskim zastąpił szefa partii Wolność Janusza Korwina – Mikkego ujawnił swój majątek. Jak wynika z oświadczenia majątkowego, nowy europoseł ma 15 tys. zł zaległości wobec Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Share
Nowy europoseł od Korwina jest winny 15 tysięcy Skarbówce i ZUSŹródło: Facebook.com, fot: Facebook
d3umnel

Wirtualna Polska dotarła do oświadczenia majątkowego, które Dobromir Sośnierz składał tuż po objęciu mandatu europosła. Wpłynęło do Kancelarii Sejmu 20 marca br. Wynika z niego, że nowy europoseł ma 3 tys. zł oszczędności, 400 euro, 30 dolarów i 60 funtów. Jest właścicielem 54-metrowego mieszkania, które wycenia na 200 tys. zł. A w jego garażu stoi mercedes z 2008 r. Porównując jego majątek z majątkiem Janusza Korwina – Mikkego, to Sośnierz przy szefie swojej partii wypada jak ubogi krewny. Majątek Korwina to ponad 8 milionów złotych, a tylko w 2016 r. jako europoseł zarobił 420 tys. zł.

Zaległości w urzędach

Jednak najciekawszą pozycją w oświadczeniu Dobromira Sośnierza są „zobowiązania pieniężne powyżej 10 tysięcy złotych". – Zaległości wobec ZUS i Urzędu Skarbowego ok. 15 tys. zł – wpisał polityk. Jak ujawnił w rozmowie z Wirtualną Polską, sprawa ma związek z zawieszoną w czerwcu 2016 r. działalnością gospodarczą. - To była firma koordynująca kolportaż prasy, jakiś czas temu zrezygnowałem z tej działalności - mówi nam Sośnierz. I bije się w pierś.
- Zaległości w Urzędzie Skarbowym i ZUS to wyłącznie moja wina. Prowadząc działalność gospodarczą popełniłem błędy w zeznaniach podatkowych, także źle naliczałem składki do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w ZUS. Zdaniem ZUS, wpłacałem za mało, miesięcznie różnica wynosiła kilkanaście groszy. Ale doszły do tego opłaty egzekucyjne itd. Postanowiłem wpisać zaległości do oświadczenia majątkowego, żeby później nie było z tym żadnych, formalnych problemów. Do końca maja sprawę ureguluję – mówi nam Sośnierz.

Fragment oświadczenia majątkowego Dobromira Sośnierza, w którym ujawnia swój dług Sejm.gov.pl
Fragment oświadczenia majątkowego Dobromira Sośnierza, w którym ujawnia swój dług Źródło: Sejm.gov.pl, fot: archiwum prywatne

Zobacz także: Tadeusz Cymański: nie będzie sprawiedliwego świata. Nam chodzi o mniej niesprawiedliwości

W miesiąc zarobi kilkadziesiąt tysięcy

Biorąc pod uwagę wynagrodzenie europosła, Sośnierz ze spłatą długu powinien poradzić sobie błyskawicznie. Przypomnijmy, miesięczne wynagrodzenie, polityka Parlamentu Europejskiego to 8484 euro brutto (ok. 36 tys. zł). Po odcięciu unijnego podatku i składki ubezpieczeniowej wychodzi 6611 euro (ok. 28 tys. zł). Jeśli potwierdzi swą obecność na liście obrad Parlamentu, dostanie również dietę ryczałtową w wysokości 306 euro dziennie (ok. 1300 zł), a jeśli obrady są poza PE otrzyma 153 euro (ok. 652 zł).

d3umnel

Dostał ledwie 1165 głosów w wyborach

Nowy europarlamentarzysta to syn Andrzeja Sośnierza, byłego prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, a obecnie posła Zjednoczonej Prawicy. Znany jest z występów w programie TVP "Młodzież Kontra”. - Jestem zaprawiony w dyskusjach, więc z uciążliwych obowiązków obcowania z mało oświeconymi przedstawicielami UE będę w stanie pana Janusza odciążyć – reklamował się Sośnierz. W wyborach do PE kandydował ze śląskiej listy Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego i uzyskał drugi wynik na liście: 1165 głosów. Dla porównania - Korwin uzyskał prawie 68 tys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3umnel
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3umnel
Więcej tematów