Trwa ładowanie...

Nowoczesna żąda zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Nowoczesna apeluje do Andrzeja Dudy o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Chodzi przede wszystkim o zamieszanie wokół zmniejszenia zaangażowania polskiej armii w Eurokorpusie, ale nie tylko. Co na to prezydent? Znamy już jego stanowisko w tej sprawie.

Nowoczesna żąda zwołania Rady Bezpieczeństwa NarodowegoŹródło: PAP
d27iwq8
d27iwq8

- Następuje zmiana pozycji Polski w UE, jeżeli chodzi o nasze zaangażowanie w Eurokorpusie. Dostaliśmy dementi z rządu, że nic się nie stało, ale jak czytamy informacje zarówno z Eurokorpusu, jak i z agencji zagranicznych, można dowiedzieć się, że Polska, która chciała być krajem ramowym Eurokorpusu, czyli krajem, który współtworzy siły obronne UE, tak naprawdę wycofuje się z tego pomysłu i chcemy być tylko państwem stowarzyszeniowym, czyli państwem, które jest pasywnie zaangażowane w Eurokorpus - mówił Ryszard Petru na konferencji prasowej w Warszawie.

"Olbrzymi kryzys"

Dodał, że "jeżeli podsumujemy te wszystkie informacje, czyli masowe zwolnienia generałów i pułkowników polskiej armii, wstrzymanie inwestycji, jeżeli chodzi o polską armię i osłabienie zaangażowania Polski w UE, jeżeli chodzi o politykę obronną, to widać, że mamy do czynienia albo z olbrzymim kryzysem, albo z działaniem na szkodę Polski".

- Jako opozycja powinniśmy wiedzieć, co się dzieje w polskiej armii, dlaczego zmieniana jest doktryna obronna Polski, dlaczego osłabiana jest polska armia w sytuacji, gdy mamy do czynienia z konfliktem zbrojnym na Ukrainie, jest nowy prezydent Stanów Zjednoczonych, który w istotny sposób zmienił podejście do NATO, Wielka Brytania wychodzi z UE - argumentował Petru.

d27iwq8

Reakcja prezydenta

Co na to Andrzej Duda? - Prezydent nie widzi w tej chwili potrzeby zwoływania RBN - poinformował dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.

Wcześniej szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch powiedział, że prezydent nie jest zaniepokojony informacją o ograniczeniu przez Polską zaangażowania w Eurokorpusie. - Informacje na temat redukcji posiadamy już od dłuższego czasu - podkreślił na antenie RMF FM.

Polska wycofuje się z Eurokorpusu?

We wtorek pojawiła się informacja, że Polska wycofuje się Eurokorpusu. Doniesienia jednak szybko zdementował wiceszef MON Bartosz Kownacki, rzecznik rządu Rafał Bochenek, a także minister Antoni Macierewicz. Jak się potem okazało, Polska "stopniowo zredukuje swój wkład" w Eurokorpus oraz zrezygnuje z ubiegania się o status państwa ramowego. O decyzjach MON poinformowało w zamieszczonych na stronie ministerstwa oświadczeniach.

Źródła: PAP, WP

d27iwq8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27iwq8
Więcej tematów