ŚwiatNowe wyzwiska w szkołach. "Ty uchodźco! Ty imigrancie"

Nowe wyzwiska w szkołach. "Ty uchodźco! Ty imigrancie"

"Ty uchodźco! Ty imigrancie!" - tak wyzywają się na przerwie szóstoklasiści - alarmuje "Gazeta Wyborcza". Dzieci przejmują agresywny język, który znają z domu i mediów.

Nowe wyzwiska w szkołach. "Ty uchodźco! Ty imigrancie"
Źródło zdjęć: © Fotolia | Syda Productions

- Dyskryminacja z powodu tożsamości jest uznawana za coś "naturalnego" i w związku z tym jest bagatelizowana zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli - mówiła dziennikowi Małgorzata Jonczy-Adamska, koordynatorka projektu badawczego "Dyskryminacja w szkole - obecność nieusprawiedliwiona".

Zdaniem ZNP dotychczasowe wsparcie to za mało. W liście do premier Ewy Kopacz związkowcy nauczyciele podkreślają: "Przygotowanie szkół nie polega na zapewnieniu miejsca w klasach, kolorowego papieru i ołówków". I domagają się większej liczby szkoleń - dla nich, ale i dla rodziców.

"Należy już dziś przystąpić do stworzenia koncepcji kształcenia dzieci uchodźców i współpracy z ich rodzicami, należy także przygotować szkolenia dla nauczycieli z placówek, do których dzieci te zostaną skierowane, oraz zaprojektować działania adresowane do społeczności lokalnych, w których znajdują się te placówki" - apeluje Związek Nauczycielstwa Polskiego w liście do premier Ewy Kopacz.

Działania UE ws. kryzysu

Wczoraj szefowie MSW krajów UE przegłosowali podział 120 tysięcy uchodźców. Przeciwko temu rozwiązaniu były Czechy, Słowacja, Węgry i Rumunia, a Finlandia się wstrzymała.

Polska zgodziła się na proponowany przez Brukselę podział uchodźców. Zgodnie z ustaleniami najpierw rozmieszczonych ma zostać 66 tysięcy osób ze 120 tysięcy ich ogólnej liczby, z których ok. 5 tysięcy trafić miałoby do Polski.

Liczba 54 tysięcy zostanie zachowana jako "rezerwa". Gdyby w najbliższym czasie jakiś kraj UE poprosił o pomoc w związku z presją migracyjną, to UE będzie mogła skorzystać z tejże rezerwy. Spośród czterech państw, które były przeciwne relokacji uchodźców, tylko Słowacja poinformowała, że nie zastosuje się do decyzji Rady UE, podjętej w głosowaniu. Czechy, Węgry i Rumunia poinformowały, że dostosują się, choć głosowały przeciw

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (142)