Trwa ładowanie...

Nowe święto ze zgodą Senatu. 14 kwietnia uczcimy Chrzest Polski

Senat poparł ustawę wprowadzającą nowe święto państwowe. Chodzi o ustanowienie dnia 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski. Pomysł budzi duże kontrowersje.
Share
Święto ma mieć charakter państwowy
Święto ma mieć charakter państwowyŹródło: East News, Fot: Adam STASKIEWICZ
d3stesv

Za ustawą głosowało 64 senatorów. Przeciw ustanawianiu nowego święta było siedmiu członków izby wyższej parlamentów, a od głosu wstrzymało się 13.

Ustawa ustanawia dzień 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski w celu upamiętnienia tego wydarzenia "zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego".

Zgodnie z zapisami święto ma mieć charakter państwowy.

d3stesv

Wolnego nie będzie

Według wnioskodawców, nowe święto "ma zachęcać obywateli Polski do refleksji i wywieszenia w tym dniu flag biało-czerwonych".

Podkreślają również, że projekt nie przewiduje ponoszenia żadnych kosztów finansowych, nie pociąga za sobą obciążenia budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

- Nie chcemy mnożyć dni wolnych od pracy, chcemy, żeby o tym pamiętać - tłumaczył poseł Jan Klawiter, reprezentant wnioskodawców.

d3stesv

"Wybrano datę powstania ONR"

Przeciwnicy nowego święta podkreślają, że nie wiadomo, kiedy dokładnie Polska przyjęła Chrzest. Dodatkowo 14 kwietnia to dzień, w którym 81 lat temu powstał ONR. Opozycja podejrzewała, że próba wprowadzenia nowego święta to "ukłon w stosunku do brunatnych sił".

Platforma Obywatelska zaproponowała nawet zmianę daty święta z 14 na 15 kwietnia.

d3stesv

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Biedroń ostro o Gądeckim i Rydzyku

d3stesv

Podziel się opinią

Share
d3stesv
d3stesv
Więcej tematów