ŚwiatNowe sankcje USA dotyczące programu rakietowego Iranu

Nowe sankcje USA dotyczące programu rakietowego Iranu

• Władze Iranu oświadczyły, że nowe amerykańskie sankcje są bezprawne
• USA nałożyły sankcje na 11 firm i osób powiązanych z irańskim programem pocisków balistycznych
• Rzecznik MSZ Iranu wyjaśnił, że program balistyczny Iranu nie został zaprojektowany, by mieć zdolność przenoszenia głowic nuklearnych
• Teheran wytyka Waszyngtonowi sprzedaż broni na Bliskim Wschodzie

Nowe sankcje USA dotyczące programu rakietowego Iranu
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

Władze Iranu oświadczyły w poniedziałek, że nowe amerykańskie sankcje nałożone na ten kraj w związku z jego programem pocisków balistycznych są bezprawne. Teheran wytyka Waszyngtonowi sprzedaż broni na Bliskim Wschodzie.

- Sankcje USA wymierzone w irański program rakiet balistycznych (...) nie mają ani prawnej, ani moralnej legitymacji - ocenił rzecznik MSZ Iranu Hosejn Dżaber Ansari.

- Co roku Ameryka sprzedaje krajom regionu broń za dziesiątki miliardy dolarów. Ta broń wykorzystywana jest przy popełnianiu zbrodni wojennych na Palestyńczykach, Libańczykach, a ostatnio na obywatelach Jemenu - podkreślił.

Nowe sankcje amerykańskie "są bezprawne, ponieważ program balistyczny Iranu nie został zaprojektowany, by mieć zdolność przenoszenia głowic nuklearnych" - oświadczył Ansari.

Amerykańskie ministerstwo finansów poinformowało w niedzielę, że Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na 11 firm i osób powiązanych z irańskim programem pocisków balistycznych. Podmioty objęte tymi sankcjami nie mogą korzystać z amerykańskiego systemu bankowego.

Według źródeł we władzach USA administracja waszyngtońska zwlekała z ogłoszeniem nowych sankcji od końca grudnia ze względu na prowadzone w tym czasie intensywne negocjacje z Iranem w sprawie jego programu atomowego i wymiany więźniów, w tym korespondenta "Washington Post" w Teheranie Jasona Rezaiana.

Jak ocenił podsekretarz ds. terroryzmu i wywiadu finansowego USA Adam Szubin, "irański program pocisków balistycznych stanowi znaczące zagrożenie dla bezpieczeństwa regionu i świata". Iran wciąż "wspiera terroryzm, destabilizuje region, narusza prawa człowieka i realizuje program pocisków balistycznych" - oświadczył Szubin, dodając, że program ten "będzie nadal objęty międzynarodowymi sankcjami".

Na czarnej liście amerykańskich władz znalazła się firma Mabrooka Trading z siedzibą w Dubaju oraz jej szef Hossein Pournaghshband za pomoc udzieloną Iranowi w produkcji włókna węglowego dla programu rakietowego. Instytucje finansowe i przedsiębiorstwa mają zakaz handlowania z podmiotami umieszczonymi na amerykańskiej liście.

10 października 2015 roku Iran przeprowadził próbę pocisku rakietowego średniego zasięgu Emad, który zdolny jest do przenoszenia głowicy jądrowej. Zdaniem USA miesiąc później Iran przeprowadził kolejny test.

Oenzetowski panel ekspertów uznał to za naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2010 roku, która zakazuje Iranowi prób z pociskami balistycznymi i miała pozostać w mocy do czasu wdrożenia porozumienia atomowego. Zgodnie z późniejszą rezolucją uchwaloną 20 lipca 2015 roku Iran miał powstrzymać się od prac nad pociskami balistycznymi zdolnymi przenosić bron jądrową przez okres do ośmiu lat.

W sobotę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że Iran wypełnił wszystkie zobowiązania wynikające z porozumienia nuklearnego, które w lipcu 2015 roku zawarł ze światowymi mocarstwami. Wieczorem tego dnia USA i UE zniosły sankcje nakładane na Iran od 2006 roku w związku z jego programem nuklearnym.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)