Most powietrzny do Afryki. Strategiczny ruch Kremla
Kreml uruchomił most powietrzny łączący Rosję z bazą Al-Chadim we wschodniej Libii. To tam stacjonują rosyjscy najemnicy - wynika z danych włoskiego serwisu Itamilradar, śledzącego loty samolotów.
Zainicjowanie mostu powietrznego jest częścią szerszej strategii Moskwy, która po upadku reżimu Baszszara al-Asada w Syrii koncentruje się na wschodniej Libii.
Według danych portalu Itamilradar dwa samoloty Ił-76TD, należące do rosyjskiego ministerstwa sytuacji nadzwyczajnych, odbyły kilka lotów między Rosją a Libią. Samoloty te są często wykorzystywane w misjach resortu obrony.
Loty były możliwe dzięki przyzwoleniu Turcji, która nie zamknęła swojej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich maszyn.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rosja winna obaleniu reżimu w Syrii. "Dlatego, że jest słaba"
Strategiczne znaczenie bazy Al-Chadim
Baza Al-Chadim pełni kluczową rolę w operacjach Rosji w regionie. Jest używana do przerzucania sprzętu i personelu do kopalni kontrolowanych przez Grupę Wagnera w Republice Środkowoafrykańskiej. Z bazy tej Rosja przemyca również broń do Sudanu, co jest objęte embargiem. Baza jest również miejscem stacjonowania rosyjskich żołnierzy i najemników.
Rosyjskie działania w Libii
W sobotę w Libii wylądował rosyjski samolot transportowy, który wcześniej stacjonował w Syrii.
Syryjski urzędnik ds. bezpieczeństwa, cytowany przez agencję Reutera, zapowiedział kolejne przeniesienia rosyjskich samolotów do Libii. Rosja oficjalnie deklaruje, że prowadzi rozmowy z syryjskimi rebeliantami, aby utrzymać swoje bazy wojskowe w Syrii.