Rosja nie likwiduje baz w Syrii? Sprzeczne doniesienia
Rosja wycofuje wojska z linii frontu na północy Syrii oraz z posterunków w górach Dżabal an-Nusajrijja, ale nie opuszcza swoich dwóch głównych baz - informuje Reuters.
Po obaleniu prezydenta Baszszara al-Asada przyszłość dwóch rosyjskich baz w prowincji Latakii w Syrii - bazy lotniczej Humajmim i marynarki wojennej w Tartusie - stanęła pod znakiem zapytania.
Nagrania satelitarne z piątku ujawniły co najmniej dwa samoloty An-124, jedne z największych samolotów transportowych na świecie, w bazie Humajmim najwyraźniej przygotowujące się do załadunku. Co najmniej jedna z tych maszyn odleciała w sobotę do Libii - przekazał Reutersowi przedstawiciel władz syryjskich odpowiedzialny za nadzór nad bazą.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Putin poniósł klęskę? "Rosjanie mu długo tego nie zapomną"
Według syryjskich źródeł Rosja wycofuje część ciężkiego sprzętu i oficerów, ale nie planuje opuszczać baz. Celem jest przegrupowanie sił w odpowiedzi na zmiany w kraju.
Rozmowy nie są jednak prowadzone?
Wysoki rangą urzędnik zbliżony do nowej tymczasowych władz w Syrii powiedział Reutersowi, że kwestia obecności rosyjskich wojsk w Syrii i wcześniejsze porozumienia między rządem Asada a Rosją nie są obecnie przedmiotem dyskusji.
- To kwestia przyszłych rozmów, a ostateczna decyzja będzie należała do narodu syryjskiego - powiedział urzędnik. - Nasze siły są teraz również w bliskim sąsiedztwie rosyjskich baz w Latakii - dodał.
Tymczasem Kreml poinformował w ostatnich dniach, że Rosja prowadzi rozmowy z nowymi władzami Syrii w sprawie baz.
Część okrętów opuściła bazę w Tartusie
Na razie nie wiadomo, jakie zdanie na temat funkcjonowania rosyjskich baz wojskowych w Syrii w dłuższej perspektywie ma przywódca grupy rebelianckiej Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), która obaliła Asada - Ahmed Husein al-Szaraa, znany także jako Abu Muhamad al-Dżaulani.
BBC przekazała w środę, że część okrętów wojskowych opuściła bazę rosyjskiej marynarki w Tartusie.
Baza ta powstała na podstawie umowy podpisanej przez Związek Radziecki z ówczesnym przywódcą Syrii Hafizem al-Asadem (ojcem Baszszara al-Asada) w 1971 r. - jeszcze w okresie zimnej wojny, kiedy marynarka ZSRR została zmuszona do opuszczenia swoich baz w Egipcie.