Nowe przepisy karne na Białorusi. M.in. za "udział w organizacji ekstremistycznej"
Na Białorusi znowelizowano ustawę, zaostrzającą przepisy karne i jednocześnie wprowadzającą nowe. Dotyczą one m.in. uczestnictwa w "nielegalnych zgromadzeniach", "udziału w organizacji ekstremistycznej" oraz "gromadzenia tajemnic państwowych". Jak podkreślają niezależne media, w praktyce jednak za ekstremizm białoruskie organy ścigania oraz sądy uznają wszelką działalność opozycyjną wobec dyktatorskiej władzy Aleksandra Łukaszenki.
08.06.2021 19:28
Na Białorusi obowiązuje nowa ustawa, zaostrzającą istniejące już przepisy karne i wprowadzająca nowe. Akt ten opublikowano już na oficjalnym białoruskim portalu prawnym. Wejdzie w życie po dziesięciu dniach od publikacji - poddaje portal TUT.by.
Wprowadzone zmiany dotyczą przepisów zawartych w trzech różnych kodeksach, poświęconych prawu karnemu. Pojawiły się też nowe artykuły, które będą od teraz podstawą do stosowania odpowiedzialności karnej.
Białoruś zaostrza prawo i wprowadza nowe przepisy karne
Co zakłada nowe prawo Aleksandra Łukaszenki? Od tego momentu odpowiadać karnie będzie m.in. osoba, której trzeci raz w ciągu roku postawiony zostanie zarzut udziału w "nielegalnych zgromadzeniach". Podstawą do odpowiedzialności karnej z tego tytułu będzie wcześniejsze, dwukrotne poniesienie kary z kodeksu o wykroczeniach.
Wprowadzony zostaje nowy podpunkt, czyli odpowiedzialność karna za "udział w organizacji ekstremistycznej". Dotychczas karano za "utworzenie" tego rodzaju ugrupowania. Karane będzie również nielegalne gromadzenie się oraz gromadzenie i otrzymywanie informacji mających miano tajemnicy państwowej. O zaostrzonym, białoruskim prawie donoszą niezależne media.
Białoruś. Nowe kary za "udział w organizacjach ekstremistycznych"
Jak podaje internetowy portal "Nasza Niwa", wzrosnąć mają także kary za przemoc lub groźby wobec służb państwowych, czyli np. funkcjonariuszy OMON-u i sędziów. Podniesiona zostaje także kara za "zabójstwo pracownika milicji lub wojska, stawianie oporu funkcjonariuszowi, publiczne obrażanie władzy, organizację zamieszek i udział w nich, wzywanie do organizacji nielegalnych zgromadzeń".
Jak białoruski Sąd Konstytucyjne definiuje pojęcie ekstremizmu? Jak wynika z decyzji tego organu, białoruska władza za ekstremizm uznaje m.in. "siłową zmianę ustroju konstytucyjnego lub integralności terytorialnej kraju". W ramach tego pojęcia ma się też mieścić "przejęcie lub utrzymanie władzy metodami niekonstytucyjnymi oraz tworzenie organizacji, które stawiają sobie takie cele". Karane będzie też podżeganie do nienawiści na różnym tle, organizacja masowych zamieszek, jak również akty chuligaństwa i wandalizmu, związane z wrogością "rasową, narodowościową, religijną, socjalną, polityczną lub ideologiczną" - wynika z doniesień mediów.
Białoruś. Kary za udział w "nielegalnych zgromadzeniach"
Niezależni nadawcy podkreślają jednak, że definicja obowiązuje jedynie w teorii, w praktyce natomiast za ekstremizm organy ścigania oraz sądy uznają wszelkiego rodzaju aktywności, związane z działalnością opozycyjną wobec dyktatury Łukaszenki.
Zapowiadając zmiany w przepisach karnych, telewizja państwowa wyjaśniła m.in., że wymagają one korekty w związku z "wydarzeniami, które miały miejsce w ostatnim czasie". Chodzi o białoruskie protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich, które władze przedstawiają jako wynik spisku finansowanego przez Zachód. Agencja Interfax-Zachód wskazuje, że nowelizacja przepisów karnych ma na celu "dodatkową ochronę ustroju konstytucyjnego".
Źródło: PAP
Zobacz także: "Znęcano się nad nami, torturowano". Fotoreporter opowiada WP o doświadczeniach w białoruskim areszcie
Przeczytaj także: