Trwa ładowanie...

Słowacja zmienia zasady wjazdu. Sprawdź przed wyjazdem

Po wjeździe na Słowację obowiązkowa kwarantanna nie będzie obowiązkowa dla osób, które są w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19. Informacje przekazał tamtejszy Urząd Zdrowia Publicznego.

Share
Przejście graniczne Słowacja
Przejście graniczne Słowacja Źródło: East News, fot: Piotr Korczak
d3lfu4m

Według wyroku Sądu Konstytucyjnego na Słowacji osoby, które przyjęły pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 nie są uznawane za w pełni zaszczepione.

Władze Słowacji chciały, aby ta interpretacja obowiązywała od 9 sierpnia, gdyż wyrok został opublikowany w Dzienniku Ustaw 31 lipca. Nowe przepisy graniczne na Słowacji już obowiązują.

Jedyną zmianą jest definicja osób zaszczepionych, które nie muszą obywać się obowiązkowej kwarantanny, która trwa pięć dni.

Zobacz też: Ograniczenia dla niezaszczepionych? "Podstawa byłaby w Konstytucji"

Koronawirus. Obowiązkowa kwarantanna na Słowacji

Według orzeczenia Sądu Konstytucyjnego osoby w pełni zaszczepione, to te, które przyjęły dwie dawki preparatu, przy czym od drugiego zastrzyku minęło 14 dni. Natomiast od przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19 jednodawkowej minąć musi 21 dni.

d3lfu4m

Potwierdzić status osoby zaszczepionej można za pomocą certyfikatu szczepień. Musi on jednak zawierać tekst w języku słowackim lub angielskim. Oprócz tego tamtejsze władze uznają zaświadczenie o przebyciu COVID-19. Jednak należy pamiętać, że od pierwszego pozytywnego testy nie może minąć 180 dni.

Z obowiązkowej kwarantanny zwolnieni są także pracownicy transgraniczni, ale ta możliwość kończy się dla nich 1 września. Do tego czasu muszą mieć zakończony proces szczepień.

Kwarantannę kończy się po przekroczeniu granicy słowackiej po pięciu dniach, wykonując test PCR.

Aby wjechać na Słowację, zarówno obywatele tego kraju jak i obcokrajowcy, muszą wypełnić przy wjeździe elektroniczny formularz. Ma on ważność przez sześć miesięcy od pierwszego złożenia.

d3lfu4m

Formularz nie jest obowiązkowy dla osób z tranzytu. Oni także zwolnieni są z kwarantanny i nie muszą wykonywać testów. Władze zaznaczają jednak, że na tranzyt można przeznaczyć tylko 8 godzin i zatrzymywać można się tylko na stacjach benzynowych. Przejazd z Polski na Słowację i odwrotnie odbywa się wyznaczonymi korytarzami.

Zmiany na granicy także w Niemczech

Od niedzieli 1 sierpnia obowiązują także nowe zasady wjazdu do Niemiec. Według nowych przepisów, przy przekroczeniu granicy trzeba mieć negatywny test na COVID-19. Ten obowiązek nie dotyczy wszystkich.

Swobodny przejazd dotyczy osób w pełni zaszczepionych, ozdrowieńców, pracowników transgranicznych, dzieci do 12. roku życia, a także osób, które przewożące zawodowo ludzi lub towary, lub wjeżdżają do Niemiec w ramach małego ruchu granicznego (do 24 godzin).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d3lfu4m

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lfu4m
d3lfu4m
Więcej tematów