Słowacja zmienia zasady wjazdu. Sprawdź przed wyjazdem
Po wjeździe na Słowację obowiązkowa kwarantanna nie będzie obowiązkowa dla osób, które są w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19. Informacje przekazał tamtejszy Urząd Zdrowia Publicznego.
Według wyroku Sądu Konstytucyjnego na Słowacji osoby, które przyjęły pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 nie są uznawane za w pełni zaszczepione.
Władze Słowacji chciały, aby ta interpretacja obowiązywała od 9 sierpnia, gdyż wyrok został opublikowany w Dzienniku Ustaw 31 lipca. Nowe przepisy graniczne na Słowacji już obowiązują.
Jedyną zmianą jest definicja osób zaszczepionych, które nie muszą obywać się obowiązkowej kwarantanny, która trwa pięć dni.
Koronawirus. Obowiązkowa kwarantanna na Słowacji
Według orzeczenia Sądu Konstytucyjnego osoby w pełni zaszczepione, to te, które przyjęły dwie dawki preparatu, przy czym od drugiego zastrzyku minęło 14 dni. Natomiast od przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19 jednodawkowej minąć musi 21 dni.
Potwierdzić status osoby zaszczepionej można za pomocą certyfikatu szczepień. Musi on jednak zawierać tekst w języku słowackim lub angielskim. Oprócz tego tamtejsze władze uznają zaświadczenie o przebyciu COVID-19. Jednak należy pamiętać, że od pierwszego pozytywnego testy nie może minąć 180 dni.
Z obowiązkowej kwarantanny zwolnieni są także pracownicy transgraniczni, ale ta możliwość kończy się dla nich 1 września. Do tego czasu muszą mieć zakończony proces szczepień.
Kwarantannę kończy się po przekroczeniu granicy słowackiej po pięciu dniach, wykonując test PCR.
Aby wjechać na Słowację, zarówno obywatele tego kraju jak i obcokrajowcy, muszą wypełnić przy wjeździe elektroniczny formularz. Ma on ważność przez sześć miesięcy od pierwszego złożenia.
Formularz nie jest obowiązkowy dla osób z tranzytu. Oni także zwolnieni są z kwarantanny i nie muszą wykonywać testów. Władze zaznaczają jednak, że na tranzyt można przeznaczyć tylko 8 godzin i zatrzymywać można się tylko na stacjach benzynowych. Przejazd z Polski na Słowację i odwrotnie odbywa się wyznaczonymi korytarzami.
Zmiany na granicy także w Niemczech
Od niedzieli 1 sierpnia obowiązują także nowe zasady wjazdu do Niemiec. Według nowych przepisów, przy przekroczeniu granicy trzeba mieć negatywny test na COVID-19. Ten obowiązek nie dotyczy wszystkich.
Swobodny przejazd dotyczy osób w pełni zaszczepionych, ozdrowieńców, pracowników transgranicznych, dzieci do 12. roku życia, a także osób, które przewożące zawodowo ludzi lub towary, lub wjeżdżają do Niemiec w ramach małego ruchu granicznego (do 24 godzin).