Trwa ładowanie...

Nowe obostrzenia w Polsce. Minister zdrowia: dwa województwa z dodatkowymi restrykcjami

Ministerstwo zdrowia zdecydowało o przedłużeniu o tydzień dodatkowych obostrzeń w woj. warmińsko-mazurskim. Wprowadza także podobne obostrzenia w woj. pomorskim. - Sytuacja pozostaje bez zmian, jeśli chodzi o pozostałe regiony. Przedłużamy obowiązywanie dotychczasowych obostrzeń do 28 marca - mówi Niedzielski.
Share
Nowe obostrzenia w Polsce. Adam Niedzielski zabrał głos
Nowe obostrzenia w Polsce. Adam Niedzielski zabrał głosŹródło: East News, Fot: Piotr Hukalo
d4cg2rk

- Mamy wzrost zakażeń. Tendencja ma niestety charakter trwały, co widać w innych wskaźnikach - stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski. - Nasz system epidemiczny jest zbudowany tak, że testy są możliwe dla osób, które mają objawy. I z tygodnia na tydzień ta liczba osób rośnie. W zeszłym tygodniu było ich 96 tys., a w tym tygodniu suma wynosi 120 tys., czyli o ponad 30 tys. więcej - mówi Niedzielski.

Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

- To przekłada się na obciążenie szpitali i obłożenie łóżek - dynamiczny wzrost obłożenia - mówił minister. Dodał, że później może wzrosnąć liczba hospitalizacji i, niestety, liczba zgonów.

d4cg2rk

Zdaniem ministra zdrowia ogromny wpływ na szybki przyrost zakażeń ma związek z tzw. brytyjskim wariantem koronawirusa. - Udział mutacji brytyjskiej wynosił ok. 10 proc. w lutym, a najnowsze badania pokazują, że udział tej mutacji rośnie w tempie stosunkowo wysokim - powiedział Niedzielski. - To 25 proc. udziału tej mutacji w ciągu 20 dni - poinformował.

Minister przedstawił też sytuację w poszczególnych regionach Polski. Stwierdził, że nadal w najgorszej sytuacji jest województwo warmińsko-mazurskie. Na drugim miejscu znalazło się woj. pomorskie. Na kolejnych znalazły się woj. mazowieckie, lubuskie, kujawsko-pomorskie oraz podkarpackie. W każdym z nich średnia zachorowań jest wyższa niż średnia krajowa, czyli ok. 30 przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Nowe obostrzenia. Województwo pomorskie z dodatkowymi restrykcjami

Niedzielski zaznaczył, że w woj. warmińsko-mazurskim obostrzenia zostaną przedłużone o tydzień. - Z jednym wyjątkiem. Zamiast nauki zdalnej, chcemy zastosować nauczanie hybrydowe - mówi minister. Nowa zasada będzie obowiązywać od soboty do 20 marca.

d4cg2rk

- W przypadku woj. pomorskiego zostaną zastosowane dokładnie te same obostrzenia - stwierdził minister Niedzielski. - Wycofujemy luzowania: zamknięte będą hotele, ograniczona będzie działalność galerii handlowych, kin, teatrów, galerii sztuki, basenów, saun i innych obiektów sportowych - dodał. - Nauka będzie odbywała się w trybie hybrydowym od 13 do 20 marca - wyjaśnił minister.

Szef resortu zdrowia zapowiedział, że decyzje dotyczące ograniczeń regionalnych będą zapadały w trybie tygodniowym.

Przedłużenie obostrzeń w całym kraju: do 28 marca

Co z resztą kraju? Minister poinformował, że zdecydowano o przedłużeniu obowiązujących obostrzeń do 28 marca.

d4cg2rk

- Jesteśmy w trudnej sytuacji, trzecia fala się rozwija. Należy się spodziewać, że w przyszłym tygodniu, patrząc na tempo, może być przekroczony poziom 18 tys. bądź więcej. To od nas zależy, czy będziemy panowali nad tym, bo stosowanie podstawowych zasad może nas uchronić od dynamicznego tempa rozwoju pandemii - mówi Niedzielski.

Obostrzenia na Wielkanoc. Adam Niedzielski nie ma dobrych wieści. Ale mówi też o majówce

Teleporady. Niedzielski: dzisiaj podpiszę rozporządzenie

- Dzisiaj podpiszę rozporządzenie, które dotyczy kwestii teleporad. Mamy dużo sygnałów o nadużywaniu tej formy kontaktu z pacjentem. Ograniczymy możliwość ich stosowania - zapowiedział Niedzielski. - Nowe regulacje podwyższają dolną granicę wieku, kiedy teleporada nie będzie standardem - tłumaczył.

d4cg2rk

Badane będą musiały być stacjonarnie między innymi wszystkie dzieci do 6. roku życia.

- Teleporada nie będzie mogła być też stosowana, jeśli będzie to pierwsza wizyta u lekarza. Wprowadzamy też warunek, że na wyraźne życzenie pacjenta ta wizyta tradycyjna również musi się odbyć - dodał szef resortu zdrowia.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, minister dodał, że nowe zasady dotyczące teleporad będą najprawdopodobniej obowiązywały od kolejnego weekendu.

Nowe obostrzenia w kolejnych regionach? Przecieki z rządu

Przecieki o nowych obostrzeniach pojawiły się już w piątek 5 marca z samego rana, jeszcze przed rozpoczęciem posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Dotarli do nich dziennikarze money.pl.

d4cg2rk

Wynikało z nich, że nowe obostrzenia mogą zostać wprowadzone w dwóch województwach: pomorskim i lubuskim. Powodem dodatkowych restrykcji miał być znaczny wzrost liczby zakażeń koronawirusem w tych województwach.

Nowe obostrzenia. Co oznaczają?

Nowe obostrzenia wprowadzono już 27 lutego w woj. warmińsko-mazurskim.

Narzucone przez rząd restrykcje to m.in. zamknięcie galerii handlowych, kin, teatrów i innych ośrodków kultury. Zamknięte zostaną też ośrodki sporu na świeżym powietrzu i baseny. Dodatkowo do nauki zdalnej wrócą dzieci z klas I-III szkół podstawowych, które od stycznia ponownie uczą się stacjonarnie.

Nowe obostrzenia, które od 27 lutego obejmują całą Polskę, wiążą się także z obowiązkiem noszenia maseczki ochronnej. Wcześniej dopuszczalne było także korzystanie m.in. z kominów, bandan oraz przyłbic jako zasłony ust i nosa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4cg2rk

Podziel się opinią

Share
d4cg2rk
d4cg2rk
Więcej tematów