Trwa ładowanie...

Obostrzenia po 9 kwietnia. Co się zmieni? Wyjaśniamy

Rząd zdecydował się na przedłużenie lockdownu. Jakie obostrzenia czekają nas po 9 kwietnia? Wyjaśniamy, które z restrykcji zostały utrzymane i jakie ograniczenia będą nas obowiązywały m.in. w sklepach i kościołach.
Share
Obostrzenia po 9 kwietnia. Co się zmieni? Wyjaśniamy
Obostrzenia po 9 kwietnia. Co się zmieni? WyjaśniamyŹródło: Pixabay
d2k1xfh

Rząd zdecydował. Jak w środę 7 kwietnia na konferencji poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, lockdown w Polsce zostanie przedłużony co najmniej do 18 kwietnia.

Obostrzenia. Lockdown przedłużony do 18 kwietnia

- Obserwowane ostatnio wyniki nowych zakażeń są w tym momencie zbyt słabym sygnałem, by traktować je w optymistyczny sposób. Wciąż mamy złą sytuację w szpitalach - tłumaczył minister Adam Niedzielski, mówiąc o powodach przedłużenia lockdownu w Polsce.

d2k1xfh

Co oznacza przedłużenie restrykcji? Czy rząd zdecydował się na wprowadzenie nowych obostrzeń? Poniżej informujemy o zasadach, jakie będą obowiązywały do niedzieli 18 kwietnia.

Zamieszanie wokół szczepienia Szymona Hołowni na COVID-19. Tak się tłumaczy

Obostrzenia po 9 kwietnia. Co się zmieni? A co zostanie utrzymane?

W związku z przedłużeniem lockdownu zamknięte pozostaną:

  • żłobki i przedszkola - wyjątkiem jest opieka nad dziećmi medyków oraz służb mundurowych walczących z epidemią, zamknięte będą także szkoły,
  • galerie handlowe z wyłączeniem aptek, sklepów spożywczych, drogerii oraz księgarń i kiosków,
  • wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane,
  • salony kosmetyczne i zakłady fryzjerskie,
  • obiekty sportowe takie jak baseny, siłownie i punkty fitness.
d2k1xfh

W wyniku decyzji rządu ws. nowych obostrzeń i przedłużeniu lockdownu utrzymane zostaną też narzucone wcześniej ograniczenia.

Chodzi m.in. o kościoły, sklepy spożywcze i placówki pocztowe, gdzie zmniejszona została liczba osób, które mogą przebywać w pomieszczeniu w tym samym czasie.

  • W kościołach obowiązuje zasada 1 osoba na 20 mkw. Obowiązkowo zachować należy także odstęp 1,5 m od pozostałych wiernych, a także stosować się do nakazu noszenia maseczki ochronnej,
  • w sklepach spożywczych, na targach, czy też w placówkach pocztowych, których powierzchnia nie przekracza 100 mkw, może przebywać 1 osoba na 15 mkw,
  • z kolei w wymienionych wyżej miejscach w przypadku, w którym ich powierzchnia obejmuje powyżej 100 mkw, znajdować może się 1 osoba na 20 mkw.

Dodatkowo ograniczeniami objęte są obiekty sportowe. Zgodnie z wcześniejszą decyzją rządu ws. nowych obostrzeń oraz zaostrzenia lockdownu, mogą one służyć tylko sportowcom zawodowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2k1xfh

Podziel się opinią

Share
d2k1xfh
d2k1xfh
Więcej tematów