Trwa ładowanie...
dulghd6
Nowe obostrzenia. Maseczki obowiązkowe. Oto najlepsza, a niedroga

Nowe obostrzenia. Maseczki obowiązkowe. Oto najlepsza, a niedroga

To już pewne. Maseczki obowiązkowe. Nie będziemy mogli już zasłaniać ust i nosa szalikami i przyłbicami. - To jest słuszna decyzja - podkreślił prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Szpitala MSWiA, który był gościem programu WP "Newsroom". - Przyłbice, szaliki itp. to pozostałość wczesnego etapu pandemii, kiedy dostępność maseczek była bardzo niska - dodał profesor. Jaka zatem maseczka będzie najlepsza? Według Andrzeja Fala najprostszą i wystarczającą ochroną są maseczki chirurgiczne, zakładając oczywiście, że przestrzegamy pozostałych zaleceń, jak unikanie zatłoczonych miejsc i stosowanie dystansu społecznego. Dodał, że w sytuacjach szczególnych, gdy mamy do czynienia z bardzo zatłoczonymi miejscami, warto pomyśleć o maseczkach bardziej zaawansowanych. Gość środowego wydania programu "Newsroom" odniósł się także do rzadkich przypadków osób, które mają poważne problemy z oddychaniem w maseczkach. Czy one także muszą nosić maseczki i nie ma od tego żadnego odwołania?

Panie profesorze, to już pewne - nRozwiń

Transkrypcja:

Panie profesorze, to już pewne - nie będziemy mogli zasłaniać nosa i ust szalikami i wszelkiego rodzaju przyłbicami, pozostaną tylko maseczki. Podstawowe i to najważniejsze pytanie: jak wybrać zatem tę maseczkę, która będzie dla nas odpowiednia i najbardziej bezpieczna? Co do zasady to jest słuszna decyzja, bo pozostałość przyłbic, szalików, chusteczek i tak dalej myślę, że jest pozostałością wczesnego etapu pandemii, kiedy dostępność maseczek profesjonalnych była bardzo niska, w związku z tym dopuszczano substytuty. W tej chwili jak widać pandemia nie chce odejść od nas, te lepsze maseczki czy bardziej profesjonalne są już bardziej dostępne, więc myślę, że to jest słuszny krok. Jak dobrać swoją własną maseczkę? Wydaje się, że te najprostsze tak zwane chirurgiczne maseczki, te takie dwuwartwówki, to jest najprostsza a zarazem wystarczająco efektywna maseczka do stosowania. Zakładamy, że działamy w warunkach, w których przestrzegamy również innych reguł, to znaczy dystansu, unikania zatłoczonych przestrzeni, w związku z powyższym to zabezpieczenie tutaj będzie wystarczające. Bo rzeczywiście jeżeli byśmy byli zmuszeni przebywać w bardzo zatłoczonych miejscach, gdzie ryzyko spotkania czy zetknięcia się z osobą infekującą jest większe, no to oczywiście moglibyśmy dalej poszukiwać jeszcze bardziej szczelnych maseczek FFP3 czy posiadających filtry i tak dalej, ale myślę, że są tylko bardzo szczególne przypadki. Tak zwana zwykła maseczka chirurgiczna jest dla nas absolutnie wystarczająca na dzisiaj. Panie profesorze, czy te maseczki są dobre dla każdego, innymi słowy jeżeli ktoś ma na przykład problem z oddychaniem, astmą czy też inne schorzenia - jaki rodzaj maseczki powinien wybrać, żeby również było to dla niego też bezpieczne? Pani redaktor, oczywiście jeżeli ktoś ma bardzo poważne trudności z oddychaniem, to każdy dodatkowy opór, który musi przy wdechu bądź wydechu pokonać jest dla niego istotnym problemem i istotnym utrudnieniem. Natomiast wydaje mi się, że te osoby, które taki problem medyczny rzeczywiście posiadają, to jest może 2%, może 1,5% wszystkich i sądzę, że nad ich problemem powinien się pochylić ich lekarz prowadzący czy ich lekarz POZ-u, bo tak naprawdę to już bardziej, czy łatwiejszej do oddechu maseczki, niż ta, o której powiedziałem na początku, to nie ma. Czyli ona będzie dobra dla wszystkich. Tak, ona będzie dobra dla wszystkich - tak jak mówię, być może są osoby, które w ogóle żadnej maseczki nie tolerują z takich czy innych powodów, ale to nie może być powszechne. Jak mówię, to mówimy tutaj o 1%, 1,5% może 2% osób.
dulghd6
dulghd6
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj