Konferencja o obostrzeniach. Minister zdrowia wskazał regiony, w których będą luzowane
Luzowanie obostrzeń tylko w poszczególnych regionach. O nowych decyzjach rządu poinformował podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Dotyczą przede wszystkim szkół oraz usług.
- Wydaje się, że to apogeum mamy za sobą. Nadal mamy jednak regiony, w których wydaje się, że ta sytuacja jest trudna. To m.in. województwo śląskie, gdzie na 100 tys. mieszkańców wskaźnik zakażeń wynosi około 50 - mówił Adam Niedzielski. Minister zdrowia podkreślił, że sytuacja epidemiczna powiązana jest także z liczbą zajętych łóżek i respiratorów. To pond 70 proc. w skali całego kraju dla całego sprzętu.
- Jeżeli chodzi o te województwa, gdzie mamy sytuację trudną, to utrzymujemy tam dotychczasowe obostrzenia. W pozostałych województwach podejmujemy konkretne kroki: przywracamy edukację hybrydową dla klas I-III szkół podstawowych, a także powrót działalności usług: zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i salonów urody. Te branże wracają od 26 kwietnia - mówił Niedzielski. Tym samym potwierdził informacje, do których wcześniej dotarła Wirtualna Polska.
Szczepienia na COVID-19. Bartosz Arłukowicz ma propozycję
Obostrzenia. Lockdown dalej w pięciu województwach
Ze słów Ministra zdrowia wynika, że niektóre obostrzenia zostają zdjęte w 11 województwach: małopolskim, pomorskim, zachodniopomorskim, lubelskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, podkarpackim, świętokrzyskim, podlaskim i lubuskim.
Pięć regionów dalej będzie funkcjonowało w dotychczasowym reżimie. To województwa: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie.
Minister zdrowia podkreślił przy tym, że kolejna konferencja przewidywana jest na następny tydzień i będzie ona dotyczyła informacji o planach rządu na maj. Niedzielski dodał, że po weekendzie majowym może pojawić się możliwość ponownego otworzenia instytucji kultury.
Dodatkowo na konferencji w przyszłym tygodniu rząd odniesie się do decyzji ws. noszenia maseczek ochronnych. - Na ten moment zniesienie tego obostrzenia jest dla mnie nieakceptowalne - podkreślił Niedzielski.
Koronawirus i groźba IV fali zakażeń? Ministerstwo Zdrowia szykuje plan
Na konferencji padło pytanie o działania rządu ws. ryzyka zaistnienia IV fali zakażeń koronawirusem. - Bierzemy takie ryzyko pod uwagę. Będziemy chcieli utrzymać infrastrukturę szpitali tymczasowych. Inne konkretne działania to kwestia logistyki, w tym zaopatrzenia w tlen. Bardzo ważnym zagadnieniem jest badanie genomu wirusa - wyliczał Adam Niedzielski.
Minister zdrowia dodał przy tym, że w Polsce stwierdzono już m.in. obecność mutacji brytyjskiej i nigeryjskiej. Jak dodał, nie stwierdzono obecności nowej mutacji indyjskiej.
Podczas konferencji pytano też o narodowy program szczepień. - Jedyną barierą są dostawy szczepionek na COVID i ich opóźnienia. Robimy wszystko, by doprowadzić do jak najszybszego zaszczepienia jak największej liczby Polek i Polaków - podkreślił szef resortu zdrowia.
Co z majówką? Ministerstwo Zdrowia zapowiada kontrole
Minister zdrowia był pytany też przez reportera WP Michała Wróblewskiego o rekomendacje ws. przedterminowych wyborów w Rzeszowie, które rozpisano na 9 maja. - Na razie toczy się w tej kwestii dyskusja. Nie ma jeszcze informacji o ewentualnym przesunięciu wyborów w czasie - odpowiedział szef resortu.
W kontekście zbliżającej się majówki padło pytanie o uszczelnienie granic. - Na pewno patroli weryfikujących testy na granicy będzie zdecydowanie więcej. Tych kontroli będzie też więcej w hotelach i innych ośrodkach rekreacji - zaznaczył polityk.
Koronawirus w Polsce. Sytuacja w szpitalach
Ministerstwo Zdrowia podało w środę, że ostatniej doby odnotowano 13 926 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a 740 chorych na COVID-19 zmarło.
W szpitalach przebywa 30 706 chorych z COVID-19, a 3265 z nich jest podłączonych do respiratorów - podało ministerstwo.
Dzień wcześniej, we wtorek, MZ podawało, że hospitalizowanych jest 31 938 chorych z COVID-19, z których 3287 było pod respiratorem. Tydzień wcześniej, 14 kwietnia, resort informował, że w szpitalach przebywa 33 906 pacjentów, w tym - 3457 pod respiratorem.
Resort przekazał też, że ostatniej doby wykonano 80,2 tys. testów na obecność koronawirusa, a wyzdrowiało dotąd 2 366 230 zakażonych.