Trwa ładowanie...

Nowe mutacje COVID-19. Co ze szczepionką? Ważny komunikat WHO

Trwa walka o dostawy szczepionek na COVID. W Europie cały czas są poważne opóźnienia dostaw. Pojawiają się także obawy o skuteczność szczepionki na nowe odmiany koronawirusa. WHO zabrało głos w tej sprawie.
Share
Szczepionka na COVID będzie skuteczna przy nowych mutacjach wirusa?
Szczepionka na COVID będzie skuteczna przy nowych mutacjach wirusa?Źródło: PAP, Fot: Andrzej Grygiel
d373jn0

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że w aż 70 krajach i terytoriach zdiagnozowano już brytyjski wariant koronawirusa. Jeszcze 12 stycznia było ich o 10 mniej. Poza tym rośnie też liczba miejsc, w których potwierdzono odmianę południowoafrykańską.

- Jeżeli skuteczność szczepionek przeciw COVID-19 będzie mniejsza wobec nowych wariantów koronawirusa, powinno być możliwe ich szybkie dostosowanie do nowych odmian - powiedział dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych Mike Ryan.

Podał przykład grypy i tłumaczył, że tam formuła szczepionki zmieniana jest dwa razy w roku. - Jesteśmy w stanie to zrobić bardzo, bardzo szybko, by walczyć z dominującymi szczepami grypy - przekonywał.

d373jn0

- Jeżeli koronawirus będzie ewoluować tak, że nasze szczepionki zaczną tracić efektywność, będziemy mogli je zaadaptować do nowych wariantów, i wierzę, że będziemy w stanie robić to szybko - mówił Ryan.

Koronawirus. Nowa mutacja wirusa

Nowe warianty wirusa są znacznie bardziej zaraźliwe niż pierwotny SARS-CoV-2, a naukowcy wciąż nie wiedzą, co jest tego przyczyną. Pojawiły się obawy o skuteczność szczepionek w tych przypadkach. 22 stycznia premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson oświadczył, że wariant brytyjski niestety jest również bardziej śmiercionośny. Eksperci sądzą, że osoby zakażone nim są o 30-40 proc. bardziej narażone niż w przypadku klasycznego wirusa.

d373jn0

Szczepienia na COVID. Spotkanie w KPRM bez Szymona Hołowni. Radosław Fogiel wyjaśnia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d373jn0

Podziel się opinią

Share
d373jn0
d373jn0
Więcej tematów