Trwa ładowanie...

Nowe dowody osobiste? Sejm przyjął ustawę

Na środowym posiedzeniu Sejm znowelizował ustawę o dowodach osobistych. Zgodnie z jej zapisami nie będzie już można składać wniosków o nowe dokumenty online. Powód? W dowodzie znajdą się nasze odciski palców.
Share
Nowe dowody osobiste? Sejm przyjął ustawę
Nowe dowody osobiste? Sejm przyjął ustawęŹródło: PAP
d5ixv45

Zmiany w ustawie o dowodach osobistych to pokłosie unijnego prawa. Rozporządzenie UE wejdzie w życie 2 sierpnia br. i do tego czasu strona polska musi przyjąć przepisy dostosowujące.

Nowelizacja przepisów przez Sejm zakłada, że na nowych dowodach znajdą się dwa odciski palców zapisane w formatach cyfrowych. Do warstwy graficznej powróci za to podpis posiadacza. Zmienione zostanie także umiejscowienie niektórych napisów.

- Rozwiązania mają na celu przede wszystkim ograniczenie ryzyka fałszowania dokumentów oraz przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów - przekonywał we wtorek Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA.

Co ważne, jeśli proponowane zmiany wejdą w życie, nie będzie konieczności wymiany dotychczas posiadanych dokumentów. Wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego będzie można składać tylko stacjonarnie w urzędzie, ze względu na konieczność pobrania danych biometrycznych.

d5ixv45

Ważność nowych dokumentów przewidziana jest na 5 lat (dla dzieci poniżej 12 lat) i 10 lat (dla osób powyżej 12 roku życia). O losach projektu ustawy zdecyduje teraz Senat.

Poseł od Zbigniewa Ziobry wyśmiany przez prof. Marcina Matczaka

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d5ixv45

Podziel się opinią

Share
d5ixv45
d5ixv45
Więcej tematów