Trwa ładowanie...
d4fbl2i
ksiądz
14-02-2008 10:50

Nowe dokumenty ws. księdza Isakowicza-Zaleskiego

W krakowskim IPN - jak dowiedziała się radiowa Trójka - odnaleziono nieznane dotychczas dokumenty, dotyczące księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Z teczek wynika, że SB nadzorowała i być może utrudniała milicyjne śledztwo po dwukrotnym pobiciu duchownego. Kapłana napadnięto w 1985 roku.

d4fbl2i
d4fbl2i

Nowe dokumenty to bardzo obfity materiał. Historycy natrafili na dwie teczki zawierające kilkaset stron. Zdaniem księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego akta dowodzą, że milicja nie miała szans na odnalezienie sprawców pobicia.

Ksiądz Zaleski mówi, że SB "patrzyła na ręce" funkcjonariuszy milicji po to, by niczego nie znaleźli. Powołano nawet specjalny zespół, który nadzorował śledztwo wydziału kryminalnego milicji. Na jego czele stał ówczesny szef wydziału IV SB,który meldował komendantowi SB o tym, co milicja znalazła.

Według dyrektora krakowskiego IPN-u odnalezione dokumenty pomogą odpowiedzieć, czy Służba Bezpieczeństwa utrudniała postępowanie milicji i łamała prawo. Sprawę pobicia księdza Zaleskiego badano już po przełomie 1989 roku. Jednak i w tedy nie udało się zidentyfikować sprawców.

Ksiądz Isakowicz-Zaleski podkreśla, że choć już wcześniej było wiadomo, że SB kontrolowała działania milicji, to dopiero teraz pojawił się wyraźny dowód.

d4fbl2i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fbl2i
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj