Trwa ładowanie...
dxn16qa

Nowa premia dla wyjeżdżających migrantów. Niemcy oferują nawet 6 tys. euro

Rząd Niemiec chce zachęcić migrantów, którym odmówiono azylu, do powrotu do swoich krajów. Wyjeżdżający mogą liczyć dodatkowe wsparcie finansowe. Mowa jest nawet o 6 tys. euro. Także imigranci z pozwoleniem na pobyt, mogą zostać objęci programem pomocowym.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dwa programy pomocowe dla uchodźców
Dwa programy pomocowe dla uchodźców (East News)
dxn16qa

Osoby, którym odmówiono azylu w Niemczech, mogą ubiegać się o dodatkowe wsparcie finansowe, jeśli zdecydują się na powrót do swojego kraju. Jak poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych, do końca lutego można składać wnioski o tak zwane "wsparcie reintegracyjne".

Rodziny mogą liczyć nawet na trzy tysiące euro, które trzeba będzie wykorzystać na pokrycie kosztów wynajęcia, remontu albo wyposażenia mieszkania w kraju pochodzenia.

dxn16qa

Pojedyncze osoby mogą dostać tysiąc euro. Jednak jak donosi "Bild am Sonntag", powołując się na słowa ministra spraw wewnętrznych, mowa jest nawet o 6 tys. euro. Program o nazwie "Twój kraj, twoja przyszłość, teraz" jest uzupełnieniem innego programu zachęt do wyjazdów "Pomoc na start plus", który działa już od początku roku.

Dlaczego migranci nie chcą przyjechać do Polski? Sprawdzamy

Szef MSW: korzystajcie z pomocy

dxn16qa

Minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere zaapelował do osób, którym odmówiono azylu w Niemczech, aby korzystały z programu. "Jeżeli zdecydujecie się na dobrowolny powrót, możecie liczyć obok pomocy na start, także na wsparcie w pokryciu kosztów mieszkaniowych" - powiedział na łamach gazety "Bild am Sonntag". Polityk przekonywał imigrantów, że w ich krajach są dla nich perspektywy. "Wesprzemy was z konkretną pomocą na drodze do reintegracji" - stwierdził.

"Bild am Sonntag" podaje, że zainteresowanie programem "Pomoc na start plus" nie jest jak na razie wysokie. Od lutego skorzystało z niego niespełna dziewięć tysięcy osób. Z danych gazety wynika, że w Niemczech żyje 115 tysięcy osób, którym odmówiono azylu. 80 tysięcy z nich ma status imigrantów tolerowanych. W okresie od stycznia do września wobec 35 tysięcy zapadły już prawomocne decyzje nakazujące im opuszczenie Niemiec. W tym okresie wydalono 19,5 tysiąca osób.

Kanada otwiera granice imigrantom. Przyjmie milion osób

dxn16qa

Niemieckie władze od lat wspierają imigrantów, którzy decydują się na wyjazd z kraju. Chodzi zarówno o osoby, którym odmówiono azylu, jak i te, które dopiero czekają na zakończenie procesu azylowego. Chodzi tu między innymi o pokrycie kosztów podróży. Także imigranci z pozwoleniem na pobyt, mogą zostać objęci programami pomocowymi.

"Nie" dla wydaleń do Syrii

Tymczasem szef urzędu kanclerskiego, a zarazem koordynator rządu ds. uchodźców Peter Altemeier, sprzeciwił się pomysłom docierającym z szeregu jego własnej partii, aby odsyłać do kraju także Syryjczyków. Domagali się tego lokali politycy z landów rządzonych przez CDU albo CSU.

Altmeier powiedział w "Bild am Sonntag", że "wojna domowa w Syrii jeszcze się nie skończyła, a wiele osób uciekło przed reżimem Baszara al Asada, który wciąż jest przy władzy". Szef frakcji parlamentarnej CDU Volker Kauder wyjaśnił w rozmowie z "Welt am Sonntag", że wobec obecnej sytuacji bezpieczeństwa w Syrii, temat wydaleń do tego kraju nie istnieje.

dxn16qa

Autor: DW/Wojciech Szymański

Przeczytaj także:

Berlin chce pomóc dzieciom niemieckich dżihadystów

Poczdamska paczka z bombą to szantaż wobec DHL

dxn16qa

Podziel się opinią

Share

dxn16qa

dxn16qa
dxn16qa
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów